Teleolojik argüman ve Richard Swinburne
The teleological argument and Richard Swinburne
  1. Tez No: 159780
  2. Yazar: ALİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SAİT REÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu tez, teolojik, bilimsel ve felsefi açıdan Tanrı 'nın varlığını kanıtlayan teleolojik argümanı ele almaktadır. Tezin amacı, özellikle teleolojik argümanın modern versiyonlarını tartışmak ve onun değerini belirlemektir. Öncelikle argümanın klasik formları ele alınmakta ikinci olarak da onun modern düşüncede savunucuları tarafından ortaya konulan yeni versiyonları özellikle svvinburne'ün yeniden yaptığı formülasyonu tartışılmıştır. Giriş bölümünde argümanın tarihçesi ve terminolojisi verilmiştir. Tez iki bölüme ayırılmıştır. İlk bölümde teleolojik argümanın temel kavranılan olan düzen ve maksat incelenmiş ve bunların akıllı bir tasarımcıyla olan ilişkisi ortaya konmuştur. Bu çerçevede doğal ya da kozmik düzenin akıllı bir tasarımcıyı gösterip göstermediği ve akıllı bir hayatın ortaya çıkabilmesi için söz konusu tasarımcının evreni ince bir şekilde ayarlayıp ayarlamadığı irdelenmiştir. Bu noktada modern bilimlerde antropik rastlantılar adı verilen durumlara ilişkin tartışmalara da değinilmiştir. Daha sonra, Tanrı'nın varlığını kanıtlamak isteyen olasılıkçı yöntem ele alınmış ve söz konusu edilen olguların akıllı bir faile isnat edilip edilemeyeceği tartışılmıştır. Bu çerçevede, teolojide uygulanan analojinin sınırlılıklarına ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur. İkinci bölümde Svvinburne'ün teleolojik argümanı incelenmiştir. Öncelikle Swinbume'un konuya yaklaşımı ele alınmıştır. Bunun için onun geleneksel argümanları ve modern formülasyonlarının nasıl artaya koyduğu incelenmiş ve sonra da bunlar, onun temel tezleriyle birlikte tartışmaya açılmıştır. Sonuç olarak, teleolojik argümamn klasik versiyonları göreceli olarak modern versiyonlarından özellikle de Svvinburne'ün ortaya koyduğu tümevarımcı, birikimsel ve olasılıkçı yaklaşıma göre daha zayıftır. Teleolojik argümanın modern versiyonları evrenin düzenliliği ve akıllı hayatın varlığım daha iyi bir şekilde açıklamaktadır. Bu anlamda söz konusu argümanın Tanrı'nın varlığını başarılı bir şekilde ortaya koyduğu söylenebilir. 127
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is a study of the teleological argument for the existence of God as it is presented philosophy, science and theology. Its major aim is to discuss the structure of the argument, particularly in its modern versions and to evaluate its cumulative force First, it attempts to show how the argument has been classically formulated Secondly how it has been re-formulated in contemporary thought by its defenders of theism, notably by Richard Swinburne The introduction, summarizes the history of the argument, and the introduces its various versions and related terminology. The thesis is divided in two chapters. In the first part examines order and purpose with a view to see whether the naturel or cosmic order should postulate considerably that the fine-tuning of the universe is necessary for a designer evolving the intelligent life, it further discusses the so-called“anthropic coincidences”in the modern sciences. Then, the thesis porobabilistic method for comfirming the existence of God via naturel order, and we debate purpose which can beattributed to a rationel agent. Again, examine whether may be criticized if the method of analogy is employed in theology. The second chapter examines Richard Swinburne's teleological argument. In so doing, the problem of probabilistic evidence in Swinburne's approach is considered. Thus first of all, the traditional formulations of the argument are articulated, and then Swinburne's contribution is critically examined. The Thesis concluded that the former versions are relativelly weaker than its contemporary formulations as it finds its expressions Swinburne's inductive, cumulative, probabilistic approach. Hence, the contemporary versions of the argument provide better explanation for the existence of an orderly universe and of the intelligent life. The thesis thus ends up with the contention that Swinburne's version provides a successfully teleological argument for the existence of God. 126