William A. Dembski'nin akıllı tasarım kanıtı
William A. Dembski's intelligent design argument
  1. Tez No: 330885
  2. Yazar: AHMET ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Felsefe tarihi boyunca Tanrı'nın varlığı için çeşitli argümanlar geliştirilmiştir. Bu argümanlar temelde iki farklı yapıdadırlar: Bu iki argüman yapısından biri, Tanrı kavramının a priori analizine dayanan ontolojik argümandır. Diğer argüman formu ise evrenin deneysel gerçekliğinin varlığından yararlanan a posteriori öncüllerle başlayan kozmolojik ve teleolojik argümanlara sahiptir.Teleolojik argüman tasarım argümanı olarak da bilinir. Çağdaş felsefi ve bilimsel literatürde, özellikle de din-bilim ilişkisi etrafında dönen tasarım tartışmalarında, en bilinen isim William Dembski'dir. Dembski, tabii nesnelerin layıkıyla tasarıma atfedilebileceği bir yöntem geliştirir. O bu yönteme Tasarım Çıkarımı demektedir.Bu çalışma, Dembski'nin tasarım çıkarımının bir betimlemesiyle birlikte eleştirel bir değerlendirmesini de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Varieties of arguments have been advanced for existence of God throughout history of philososphy. Basically, these arguments have two different forms. One of these two forms of arguments is the ontological argument which is based on an a priori analysis of the concenpt of God. The another form of arguments has the cosmological and the teleological arguments which begin with a posteriori premises drawing on the existence of empirical facts of the world.The teleological argument is also known as design argument. In contemporary philosophical and scientific literature, especially in the debates around the relationship between religion and science, William Dembski is the most famous figure. Dembski advances a method in which natural objects are properly attributed to design. He calls this method Design Inference.This study provides a descriptive as well as a critical assessment of Dembski?s Design Inference.