Türkiye'nin idari reform politiği
Public administration reform politics of Turkey
  1. Tez No: 159782
  2. Yazar: HÜSEYİN YAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
ÖZET Yönetim pratiği bakımından uzun bir tarihe ve önemli bir birikime sahip olan Türkiye'de“idarenin ıslahına ve idari reforma”dair önemli çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalar ilk olarak“devletin nasıl kurtarılacağı”düşüncesi etrafında, askeri ve mali konularda devlet adamlarına öğütler ve aksaklıkların düzeltilmesinde tutulacak yollar biçiminde ortaya çıkmıştır. Osmanlı döneminin ıslahat fermanlarından günümüze, devleti ve toplumu reforma tabi tutmak isteyen pek çok çalışmanın olduğu görülmektedir. Modernleşme hareketleri ile birlikte yasal- ussal bürokrasiye geçiş arayışları hız kazanırken İmparatorluğun son dönemine damgasını vuran reform fikri, Cumhuriyetle birlikte de devam etmiştir. Türkiye'nin idari reform pratiği kendi iç dinamiklerinden daha çok uluslararası aktörlerin ve konjonktürün etkisi altında yürüyen bir süreç olmuştur. Reformlar kimi zaman ABD'li uzmanlar, kimi zaman Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü, kimi zaman ise Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu öncülüğünde yürütülmüştür. 1960 sonrası dönemde Türk uzmanlar tarafından yürütülen Merkezi Hükümet Teşkilatı Araştırması Raporu 1963, İdarenin Yeniden Düzenlenmesi İlkeler ve Öneriler Raporu 1972, Kamu Yönetimi Araştırma Projesi 1991, gibi yapılan kapsamlı ve detaylı reform çalışmaları bulunmakla birlikte, bu çalışmaların başta Dünyanın ve sonra Türkiye'nin içine girdiği iktisadi ve idari krizlere denk düştüğü gerçeği gözden kaçırılmamalıdır. Türkiye'de idari reformun gelişimi aynı zamanda yönetim tarihinin ve kamu yönetimi disiplinin gelişim tarihi olmuştur. Türk kamu yönetimi geleneğinin farklı dinamiklerin etkisiyle daha liberal bir modele doğru evrildiği görülmektedir. 385“İdari reform”sözcüğü günümüzde geçmişe nazaran daha kapsamlı ve daha yenilikçi bir anlam kazanmıştır. Ülke gündemlerinin değişmez maddesini oluşturan“idari reform”sorunu, günümüzde neo-liberal iktisat politikalarının yanına yönetim boyutunun da eklenmesi ile“devlet reformu”kavramına dönüşmüştür. İdari reform teriminin tarihsel gelişim çizgisi içerisinde“idari ıslahat”,“idari reform”,“devlet reformu”biçiminde bir evrim geçirdiği görülürken, bu sözcüklerin farklı dünya görüşlerini ve bakış açılarını ifade ettiğini belirtmek gerekmektedir. Bugün gelinen noktada, Türkiye özelinde kamu yönetiminin yemden yapılandırılması projesinin 1839 tarihinde ilan edilen Tanzimat Fermanı kadar güncelliğini ve sıcaklığını muhafaza ettiği belirtilmektedir. Yüz yıla yakın bir zaman geçmiş olmasına, sayısız reforma ve yeniliğe rağmen yapılan değişikliklerin, sorununun ruhuna inmekten ziyade daha çok biçimsel bir değişime işaret ettiği sorunlar karşısında alman tavır ve tutumların değişmediği görülmektedir. Zamanla kamu yönetimi literatürünün en popüler kavramlarından biri haline gelen idari reform sorunu, kamu yönetimi disiplininin zengin konu başlıklarından biri durumuna gelmiştir. 386
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkey, which has a long history and substantiel amount of accomplation of administration practies, there are important studies regarding the reformation of administration. Fist example of these studies were formed around the issue of“how the state will get rid of the serious problems”. For this aim there have been formed advices to statesmen in terms of military and fiscal matters. There can be seen that there are numereous studies aimed at reforming the state and society. While the establishment of legal rational bureaucracy going on parallel line with the modernization movement was gaining momentum, the idea of reformation dominant in the late Ottoman period has contiued also in the Repuclican era. The administrative reform of Turkey has been a precens which was shaped under the affects of international actors and conjuncture rather than being stimulated solely by internal dynamics. These reforms have been conducted by supervision of varios instutions such as World Bank, IMF, Although there are very detailed and comprehensive reformation projects such as Central Government Organization Report 1963, the Reformation of Administration: Principles and Advices of 1972, and Public Administration Project of 1991, it must be taken into consideration that they coincide with the economical and administrative crises which Turkey has faced at these year. The adjustment of administrative reform has also been the advancement the history of administration and the discipline of public Administration. The concept of“Administrative Reform”has gained more comprehensive and innovative meaning today compared with the past. The question of“administrative reform”which is the unchanging issue of national agenda has turned to another 387concept called“state reform”after on administration dimension was added to the neo liberal economical policies. Although the concept of“administrative reform”has evolved through the concepts administrative reform, administrate reform and state reform; all these terms reflects different world views and point of views. Today, the reformation project of Turkish Public Administraion is still up to date and fresh as the Tanzimat Fermanı, 1839. Although there had been made numerous reforms anda innovations during the past hundured years, the changes conducted was not successful in grasping the essence of the problems. They had rather pointed a formal change and the attitudes has not cahnged in the face of the problems. The questions of administrative reform which has become one of the most popüler concepts of the literature of public administration with time is alive 388