İdari yargıda dava açma süresi
Suing period in administrative judgment
  1. Tez No: 159796
  2. Yazar: MEHMET KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Hak ve özgürlüklerin güvence altında bulunduğu Hukuk Devletinin en bariz özelliklerinden biri idarenin yargısal denetimidir. Bu denetim, hem bir temel hak ve özgürlük hem de diğer temel hak ve özgürlüklerin en önemli güvencesi olan hak arama özgürlüğünün kullanılma şekillerinden olan“dava”yoluyla gerçekleşmektedir. İdarenin yargısal denetimi için dava yolu kullanılırken de karşımıza önemli bir sorun olarak“dava açma süresi”kurumu çıkmaktadır. İdari yargıda dava açma süresi pek çok incelemeye konu olmuş önemli bir sorundur. Devletin kamu gücü kullanarak gerçekleştirdiği gerek işlemleri gerekse eylemleri karşısında, bireyin, hakkını koruyabilmesi ve elde edebilmesi için başvuracağı dava yolunun etkin ve daha verimli işlemesini sağlamak ve bireye yararlı olmak amacıyla hazırlanan bu çalışmada idari yargıda dava açma süresi kurumu çeşitli yönleriyle ele alınarak incelenmiştir. Bu çalışma üç ana bölümden meydana gelmekte olup ilk bölümde, idari yargıda dava açma süresi ile İlgili genel açıklamalarda bulunulduktan sonra özel durumlara; ikinci bölümde, iptal davalarında dava açma süresine; üçüncü bölümde ise iptal davası dışındaki idari dava türlerinde dava açma süresine ilişkin durumlara değinilmiş, sonuç kısmında da, mücbir sebep, idare ve vergi mahkemelerinde farklı sürelerin uygulanması gibi bir takım sorunlarla ilgili çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Çalışmada ayrıca, konuyla ilgili yargı kararlarına da yer verilmek suretiyle teori ve uygulamayı karşılaştırma imkanı sağlanmış ve bazı konularda da eleştirel yaklaşımlarda bulunulmuştur. Dava açma hakkının bir süreyle sınırlandırılması eleştirilmektedir ancak, hiçbir hakkın sınırsız bir şekilde kullanılması mümkün değildir. Bu bağlamda dava açma hakkının sınırı da kamu düzeni ve idari istikrar ilkesidir. İdari yargıda dava açma süresi kurumu gerekli bir kurum olup kamu hukuku alanında yer alan kendine özgü bir süredir, zamanaşımı veya hakdüşürücü sürelerden değildir.
Özet (Çeviri)
One of the most obvious features of a Law State where all the rights and freedoms are under security is the adjudicatory control of administration. This control is realized by means of“ lawsuit”that is both the basic right and freedom and one of the using ways of right searching freedom, the most important guaranty of other rights and freedoms. While using the lawsuit method for the adjudicatory control of management,“suing period”appears as an important problem. The suing period in administrative judgment is an important problem studied by many researchers. In that study prepared to ensure more effective and productive operation of lawsuit way to be applied by individuals to protect and acquire their rights against to actions and processes that are realized by State by using the public power, suing period in administrative judgment is examined with its various aspects. This study consists of three different sections. In the first section, general explanations on suing period in administrative judgment are given and special cases are referred to. In the second section, suing period in cancellation cases is discussed. In the third section, suing period in cases other than cancellation cases is discussed. In the conclusion section, some solution suggestions on problems such as force majeure events, application of different periods in administrative and tax courts are made. Besides, judgment decrees related to the subject are also discussed in the study, so theories and practices are compared and critical approaches are made to some subjects. Limitation of suing right for a period is criticized but no right can be used limitless. With this regard, limitation in suing right is the principle of public order and administrative stability. The suing period in administrative judgment is a necessary element and it is a period peculiar to itself in the public law area; it is not one of the time exceeding or right removing periods.