İdarenin görsel-işitsel iletişim alanındaki işlevi
Function of admistration broadcasting field
  1. Tez No: 159795
  2. Yazar: HALİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CÜNEYT OZANSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
ÖZET Basın gibi, görsel-işitsel iletişim de ifade ve bilgi alma özgürlüğü bağlamında demokratik bir toplumun vazgeçilmez unsurlarındandır. Bununla birlikte görsel-işitsel iletişim teknik sebepler ve toplum üzerindeki etkileri bakımından basından farklı bir şekilde düzenlemiştir. Görsel-işitsel iletişime ilişkin düzenlemelerin en özgün yönü bu alanda idarenin sahip olduğu yetki ve işlevlerdir. İdarenin bu alandaki en önemli işlevinden birisi yayımcı olarak kamu hizmeti sunmasıdır. Avrupa geleneği içinde idarenin bu işlevine kamu hizmeti yayımcılığı adı verilmektedir. Kamu hizmeti yayımcılığı merkezi yönetime karşı az veya çok özerk olan kamu teşebbüsleri tarafından yerine getirilmektedir. Kamu yayımcısının özerkliği, finansmanı; yayınlarda eşitlik, tarafsızlık, çoğulculuk ve kalite ile sektördeki rekabet ilkeleri kamu yayımcılığıyla ilgili olarak tartışılan önemli sorunlardır. Görsel-işitsel iletişim sektöründeki özelleşme süreci kamu hizmeti yayımcılığı kavramını krize sokmuştur. İdarenin bu alandaki diğer işlevi görsel-işitsel iletişimin düzenlemesi ve denetlenmesidir. Düzenleyici, denetleyici ve bağımsız idari otorite olarak idare görsel-işitsel iletişim alanında derin bîr etkiye ve yayıncılara yaptırım uygulamaya varan ciddi yetkilere sahiptir. İdarenin yetkileri ile ilgili olarak en önemli sorun bu yetkilerin ifade özgürlüğü ile olan uyumudur. Görsel-işitsel iletişim alanında olduğu şekliyle bu tür idari yetkilere basın alanında rastlayamayız. Bu tür yetkileri ifade özgürlüğüne ilişkin klasik ilkelerle bağdaştırmak mümkün değildir. 371
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Because of its c/ose relations with freedom of expression and information, in the same way as press, broadcasting is one of the indispensable components of modern democracies. However, on grounds of technical aspects and special effects on the society, broadcasting is regulated different from press. Given competences and functions of administration are genuine dimensions of broadcast regulation. Serving to the public as public broadcaster is the noteworthy function of administration. This means that especially in European tradition broadcasting is seen as public service managed by a public corporation which is relatively autonomous against the central government. This function calls as public service broadcasting. Autonomy and financial sources of public broadcaster, equality, impartiality, pluralism, quality in broadcast, fair competition with other private broadcasters are discussed and the most important matters of public service broadcasting regulation. Privatization of broadcasting sector put public service broadcasting concept into crisis. Regulating the broadcast sector is the other function of administration. As regulator and independent agency, administration has deep impact and serious competences like as sanctioning broadcasters in relation to their broadcasts infringed legal principles. The main problem about competences of administration as being regulator is the compatibility with freedom of expression. These types of administrative competences as being in broadcasting field are outside of the press regulation and well known traditional principles of freedom of expression. 372