Kriz kıskacında CHP hükümeti (1978-1979)
The CHP government under the condition of crisis (1978-1979)
- Tez No: 159797
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YETİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
ÖZET Bu çalışmada CHP'nin 1978-79 yıllarında gerçekleşen 22 aylık hükümet deneyimi incelenmektedir. Türkiye'nin 1970'li yılları, Dünya Ekonomik Bunalımının ülkeye etkileri nedeniyle, neredeyse sürekli bir kriz ortamına sahne olmuştur. Bir yandan ağır bir ekonomik kriz, diğer yandan da bu ekonomik krizin derinleştirdiği sınıfsal çelişkiler, ülkenin derin bir siyasal ve ideolojik krize girmesine yol açmıştır. Krizin derinleştiği yıl olan 1977 yılında yapılan genel seçimlerde tek başına iktidar olmasını sağlayacak çoğunluğu elde edemeyen CHP, 1978 başında bir grup bağımsız milletvekili ile iki küçük partinin desteğiyle iktidara gelmiştir. CHP'nin yaklaşık yirmiiki ay süren hükümet deneyimi, pek çok açıdan ilginç özellikler taşımaktadır. Bir kere, ülke ağır bir ekonomik ve siyasal kriz içindedir. Böylesi bir kriz konjonktüründe,“demokratik sol”bir partinin krizi aşma/yönetme iddiasıyla başa geçmesi siyaset bilimi açısından başlı başına ilginç bir olgudur. Kendisine empoze edilmeye çalışılanların dışında politika seçenekleri yaratma ve uygulama arayışı içinde olan CHP, ortaya koyduğu ve“düzen değişikliği programı”adını verdiği reform programı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış, belki de 1970'lerin en çok tartışılan siyasal akımı haline gelmişti. CHP'nin, krizden geniş emekçi yığınlar lehinde politikalarla çıkılabileceği iddiasında bulunması, bu hükümet deneyimine, demokratik sol akımın krizle sınavı anlamını kazandırıyordu. Tarih, demokratik sol akımın bu sınavda başarısız olduğunu göstermektedir. Ülke tarihi açısından büyük etkileri olan bu başarısızlık, derinlemesine incelenmeyi hak eden bir deneyim oluşturmaktadır. Bu tez çalışması da, asıl olarak CHP'nin, ağır kriz koşullarında alternatif politikalar uygulama arayışları ve bu arayışların başarısızlığa uğrama nedenlerini, Antonio Gramsci'nin“hegemonya krizi”kavramı ve dönemin ekonomik ve siyasal gelişmeleri çerçevesinde incelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to analyse the government experiment of Cumhuriyet Halk Partisi (CHP-The Republican People's Party) which continued twentytwo months between January 1978 and October 1979. In seventies Turkey has lived under circumstances of the continuous crisis because of the effects of the World Economic Crisis. The economic crisis on the one hand, and the tensioning of class relations under the effect of the crisis on the other, have caused a deep ideological and political crisis. The crisis got deepened at 1977, and moreover developing effects have leaded Turkey to a military coup d'etat in 1980. CHP has formed a new government under such circumstances. Taking the power with the help of a group of some free parlamentarians and two small parties, CHP has claimed to solve the crisis with social democratic policies. This claim, which is proved to be only a claim, so never being realized, is the most interesting pheneumenon that makes this study important for political science researchrs. CHP probably had been the most argued political party with its aim to implement policies other than theone» tiiaL^eimgosed..Qn the party afldjyj&hJtsL reform program called“program to change the system”. CHP's claim to end the crisis with policies in favor of working people, have gained the meaning of examination of social democratic policies with the crisis. History proved that CHP had not been succesful in this examination. For the reasons explained above, this thesis has the purpose of analyzing the claim of CHP for implying social democratic policies under the circumstances of the serious crisis and the reasons that caused the fall of CHP and its policies. This analysis is based on historical developments of that period and the concept of“Hegemonic Crisis”of Antonio Gramsci.