Kent planlamasında organize sanayi bölgelerinin yeri: Kütahya örneği
The place of organized industrial regions in city planning Kutahya case
- Tez No: 159798
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL KAPLAN MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Toplumların gelişimi sonucu ortaya çıkan kentleşme süreci, yerleşimlerin plansızlığı yüzünden sosyo-ekonomik, çevresel, politik, hukuki gibi mekana dönük birçok soruna yol açmıştır. Kentleşme sürecindeki olumsuzluklar artık bir ihtiyaç olarak görülen kent planlaması anlayışına önem kazandırmıştır. Kentsel gelişmelerin denetim altına alınması, gelişigüzel kentleşmenin yönlendirilmesi amacıyla sanayi politikalarından bir tanesi olan Organize Sanayi Bölgelerinden yararlanılmıştır. Organize Sanayi Bölgeleri anlayışı başta kent planlaması, sanayi yatırımlarının teşviki, bölgesel dengesizliğin giderilmesi, çevre sorunlarının çözümünde ve istihdam yaratılmasında başvurulan bir yöntem olmuştur. Sanayileşmenin kentsel gelişmeleri zorlaması ve çevre sorunlarının kaynaklarından biri oluşu, kent planlaması ile Organize Sanayi Bölgelerinin ortak ele alınmasının temelini oluşturmaktadır. Kent planlamasında özellikle üzerinde durulan bir konuda sanayi bölgesi yer seçimidir. Yer seçiminin kent planlamasındaki önemi kentsel gelişmeleri yöntendirme görevi üstlenmesidir. Kentlerin planlı gelişimi, sanayi kaynaklı çevre sorunlarının çözümü, istihdam yaratılması, bölgesel dengesizliklerin giderilmesi gibi temel hedeflere ulaşılamamıştır. Kütahya ilinde yapılan alan araştırmasında görüldüğü üzere, Organize Sanayi Bölgesinin kurulması ve sonrasında yaşanan sorunlar kent planlamasında Organize Sanayi Bölgesinin etkin bir rol oynamadığını göstermiştir. Ayrıca alan araştırması sonuçlarında, kentlerin gelişme potansiyeline uygun etkin yer seçimi yapılmasının, kent planlamasında Organize Sanayi Bölgesinin yerini güçlendireceği de açıkça görülmüştür. 126
Özet (Çeviri)
SUMMARY Urbanization period, which exits as a result of development of societies, has caused lots of problems in connection with location such as socio-economical, environmental, political and jurisdictional problems due to not planning of the settlements. Negative issues within the course of urbanization have gained importance to city planning mentality, which is deemed as a need now. During controlling of the urban developments, Organized Industrial Regions, one of the industrial policies, are benefited for the purpose of directing random urbanization. Organized Industrial Regions mentality is a method, which is applied during creation of employment and solution of environmental problems, removal of regional unbalances, promotion of industrial investments and firstly city planning. Enforcement of industrialization on urban developments and being one of the sources of environmental problems are forming the basis of mutual handling of city planning and Organized Industrial Regions. One of the issues, particularly underlined during city planning, is organized region location selection. Importance of location selection in city planning is to undertake the guiding of urban developments. Bask aims, such as planned city developments, resolution of industry oriented environmental problems and removal of regional imbalances, could not be reached. As one can see during the site survey, which is performed within city of Kütahya, problems experienced during and after establishment of Organized Industrial Regions have shown that Organized Industrial Regions have no active role during city planning. Also in the results of the site survey it is clearly seen that effective location selection, appropriate for development potential of the cities, shall strengthen the location of the Organized Industrial Regions during city planning. 127