Kur'ân'da 'kelime' kavramı
'Word' as a concept in Koran
- Tez No: 159800
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bilgin, Ömer Faruk,“Kur'ân'da 'Kelime' Kavramı”. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mehmet Paçacı, VII- 194 s. ÖZET“Kur'ân'da 'Kelime' Kavramı”adlı tez çalışmamız, Literatürde“Kelime”Kavramı ve Kur'ân'da“Kelime”Kavramı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Literatürde“Kelime”Kavramı adlı birinci bölüm kendi içinde Din Bilimlerinde ve İslâm Bilimlerinde“Kelime”Kavramı olmak üzere iki alt bölüme ayrılarak, öncelikle Din Bilimlerinden Din Psikolojisi alanında dil üzerinde duruldu, ardından Dinler Tarihi başlığı altında Allah'ın Kelimesi Hz. îsâ ele alındı ve son olarak da Din Felsefesi 'nde, kavramın felsefe kültüründeki yansımasıyla birlikte, geçirdiği tarihî süreç kısaca verilmeye çalışıldı. İslâm Bilimlerinde“Kelime”Kavramı adlı ikinci alt bölümde ise önce Kelâm alanında, özellikle Allah'ın Kelâm sıfatı, Kelâmullah'm kıdemi hudûsu konulan ve mezheplerin bunlar hakkındaki görüşleri üzerinde durulduktan sonra Tasavvuf ilminde, İbn Arabi'nin Kelime nazariyesi ve bunun yanında Hakîkat-i Muhammediyye ve İnsan-ı Kâmil anlayışları hakkında bilgi verildi. Çalışmanın esas kısmım oluşturan Kur'ân'da“Kelime”Kavramı adlı ikinci bölüm, iki alt bölümden oluşmaktadır. Arap Dilinde“K.L.M.”Maddesi adlı ilk bölümde, maddenin türevleri, kök anlamı, yan anlamları ve“Kelime”terimi üzerinde duruldu. Kur'ân'da“K.L.M.”Maddesi adlı ikinci alt bölümde ise, maddenin Kur'ân'daki kullanımları hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra, geniş yer kaplayan Tefsir' deki açıklamalara yer verildi. Maddenin Kur'ân'daki kullanımlarıyla ilgili yapılan açıklamaların belli bir sisteme göre verilmeye çalışıldığı bu kısımda, Kelimeler başlığı altında maddenin isim türevleri ve bunlar hakkında yapılan tefsirler, Cümleler başlığı altında da maddenin fiil türevleri hakkında ayrıntılı olarak bilgi verilmeye çalışıldı. Sonuç bölümünde de, çalışmada elde edilen sonuçlar ortaya koyuldu. 195
Özet (Çeviri)
Bilgin, Ömer Faruk,“'Word' As A Concept In Koran”, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Mehmet Paçacı, VII- 194 p. ABSTRACT The thesis called“'Word' As A Concept In Koran”consists of two sections“Word”As A Concept In Literature and“Word”As A Concept In Koran, respectively. The first chapter,“Word”As A Concept In Literature, is divided into two subcategories:“Word”as a concept in Religion and in Islamic Literature. Then, Religion Psychology under the heading of Religious Sciences has been focused on in the first place and followed by“The God's Word: Jesus”and finally in Religion Philosophy, both the reflections of the concept in Philosophy Literature and course of history it has faced have been given briefly. In the second subcategory titled“Word”as a concept in Islamic Literature, firstly, in the field of Kalaam, especially God's entity as Kalaam and the framework of“Kelamullah”and the views of different denominations on this issue have been studied, and secondly in the field of Tasavvuf (Mystic Sects), the views of İbn Arabi on“Word”and other views, called Hakikat-i Muhammediye and Insan-i Kamil have been focused on, too. The main section of the study, titled“'Word' As A Concept In Koran”, which is the second chapter of the thesis, is comprised of two subsections. In the first subsection, titled“K.L.M.”in Arabic, the derivations of the word, its root's meaning, its connatations and“Word”as a term have all been dwelt upon. In the second subsection, titled“K.L.M.”in Koran, different uses of the word in Koran and their interpretations have been given place. Uses of the item in Koran have been tried to be studied systematically in this section and different derivations and interpretations have been given under“Words”and verb derivations of the word have been explained under“Sentences”. In the conclusion, the conclusions gathered have beeen dealt with. 196