Küreselleşmenin kentler üzerindeki etkileri dünya kentleri ve İstanbul örneği
Affects of globalization on cities and a case study of İstanbul
- Tez No: 159799
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
96 ÖZET Bu çalışmada küreselleşmenin kentler üzerindeki etkileri ve dünya kentlerinin özellikleri incelenirken, örnek kent olarak da İstanbul kenti seçilmiştir. XXI. Yüzyılın kavramı küreselleşme, ekonomik, kültürel, sosyal, mekansal, yönetim ve çevresel değerler açısından dünya toplumlarında yaşanan birçok değişimi ifade etmektedir. Bugün küreselleşmenin en önemli etkisi kentlerde yaşanmaktadır. Küreselleşme sürecinde kent mekanları, kent yönetimi ve kent yaşantısı sürekli değişim içindedir. Tek tür yapılaşmalar kentlerin simgeleri haline gelirken, kent yaşantısında da bir örnekleşme yaşanmaktadır. Kent yönetiminde ise, özelleştirme esas alınmakta, kamu hizmetleri işletme mantığıyla yürütülmektedir. Küreselleşmenin etkisiyle, kent üzerine geliştirilen“Dünya Kenti”kavramı, kendi bulunduğu ülkenin sınırlan dışında da etkili olan, küresel sermayenin yönetim, denetim ve dağıtımım üstlenen birtakım kurumlan bünyesinde bulunduran kent olarak açıklanabilir. Dünya kenti sıralamasında, New York, Londra ve Tokyo ilk üç kenti oluşturmaktadır. Bunlar, uluslararası sermayenin yönlendiriliği kentlerdir. Türkiye açısından önemli bir yere sahip olan İstanbul kenti, kapitalist üretim ve tüketim sisteminin yaygınlaşmasında ara nokta durumundadır. İstanbul kentinin bir dünya kenti olarak etkinliğinin artırılması, kentte şu an var olan ekonomik, sosyal dengesizliği daha da artıracaktır.
Özet (Çeviri)
97 ABSTRACT The objective of this study is to examine the effects of globalization on cities and the features of global cities. Istanbul has been taken as a case study in the thesis. XXI. Century's concept of globalization explains the changes on the world communities witin the scope of economic, cultural, social, residencial, administration and enviromental values. There is most important affects of globalization on cities. The reflections of the process of globalization, creates changes on urban residentials, local administration and urban way of living. Unique species buildings becames symbols of cities and there is lasting variation on urban way of living. On the other way, specialization is the framework of local administration. The concept which is created with the affects of globalization is the“World City”.“World City”means, the city which has affects over its country and which deals with distribution, direction and control of international capital. New York, London and Tokia are the most important world cities. These cities deals with the direction, distribution and control of international capital. Istanbul is the most important city for Turkey. Because Istanbul is the interval point of capitalist system of production and consumption. If Istanbul accepted as a world city, this will change the balance of economical and social values of the city.