Kur'an'da 'Yed' kavramı ve anlam alanı
The hand in the Quran, the concept and the semantics
  1. Tez No: 565197
  2. Yazar: MUSAB NORŞİNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLCELİL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dini metinlerin anlaşılması ve yorumlanmasında kelime ve kavramların doğru anlamlarını tespit etmek önem arz eder. Kutsal metinlerin muhataplara vermek istediği mesajların, dilin önemli unsurları olan kelime, kavram ve cümleler aracılığıyla gerçekleştiği bilinmektedir. Kelime ve kavramların doğru bir şekilde anlaşılması, dini metinleri anlamaya önemli katkılar sağlar. Böyle bir çalışmanın gerçekleştirilmek istenmesinin nedeni, müfessirler tarafından“yed”kelimesine verilen anlamların çokluğu, farklılığı ve hangi ayette ne anlama geldiği ile ilgili ihtilaflardır.“Yed”kelimesinin hangi ayette nasıl anlaşıldığı ve anlaşılması gerektiği konusuna katkıda bulunmak amacıyla“Kur'an'da Yed Kavramı ve Anlam Alanı”adlı tez seçilmiştir. Tezde öncelikle“yed”kelimesinin luğat kitaplarındaki anlamları, ardından Vücûh, Nezâir ve Kelam kitaplarında kelimeye yüklenen anlamlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Kur'an'da“yed”kelimesinin kaç defa geçtiği ve hangi kalıplarda geldiği de tespit edilmeye çalışılmıştır. Farklı itikadi mezheplere bağlı müfessirler tarafından“yed”kelimesine verilen anlamlar da tespit edilmeye çalışılan unsurlardır. Son olarak“yed”kelimesine müfessirlerce yüklenen anlamların meallere nasıl yansıdığı mukayese yoluyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is quite important to identify the correct meanings of words and concepts in the apprehension and interpretation of religious texts. It is known that the messages which the sacred texts want to give to addressees are realized through the words, concepts and sentences which are important elements of the language-Accurate understanding of words and concepts makes significant contributions to the understanding of religious texts. The reason why such a study is desired is the multiplicity of meanings given to the words“hand”by the commentaturs and the conflicts about what it means in different verses. This thesis named“The Hand in the Qur'an, The Concept and The Semantics”was chosen in order to contribute to the matter of how the word“hand”is understood and how it should be understood in different verses. In this thesis, firstiy the meaning of the word“hand”in the lexicons and then the meaning that are attributed to it in the books of Vucuh (sience which deals with word with multiple meanings), Nazair (sience which deals with the groups of words with same meaning but differing in written form and pronunciation) and Kalam (sience which deals with fundamental Islamic beliefs and doctrines) were tried to be determined. Another thing that was tried to be determined is how many times and in which forms the word“hand”were mentioned in Qur'an. The elements that are attributed to the word“hand”by the commentators who has different religios convictions were also tried to be determined. Finally, the meanings of the word“hand”given by the commentators and how it is reflected to the interpretations were studied by comparison.