Benlik yeterliği ve denklik duyarlılığını etkileyen bazı etmenler: Banka çalışanlarıyla yapılan bir araştırma
Some factors effect equity sensitivity and self efficiacy: A study among bank employees
- Tez No: 159807
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
II 160 ÖZET Bu araştırmada, kamu ve özel bankada yönetici ve çalışan konumundaki banka çalışanları benlik yeterliği, denklik duyarlılığı, iş doyumu, iş stresi ve tükenmişlik gibi çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılmıştır. Bu araştırmada, aynı zamanda, banka çalışanlarının iş doyumu, iş stresi ve tükenmişlik düzeylerinin benlik yeterliği ve denklik duyarlılığını ne derece yordadığı regresyon analizleriyle incelenmiştir. Araştırmaya Türkiye genelinde kamu ve özel bankalarda çalışan ve seçkisiz yolla seçilen 356 kişi katılmıştır. Bunlardan 114'ü“yönetici”, 242'si“çalışan”konumundadır. Ölçme aracı olarak Benlik Yeterliği Ölçeği, Denklik Duyarlılığı Ölçeği, İş Doyumu Ölçeği, Stres Belirtileri Ölçeği ve Oldenburg Tükenmişlik Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre kamu veya özel bankada yönetici ve yönetici olmayanların benlik yeterliği ve denklik duyarlılıklarını değerlendirmeleri farklılık göstermiştir. Bulgular, kamu banka çalışanları ile yöneticilerin özel banka çalışanlarına ve yönetici olmayanlara kıyasla iş doyumlarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kamu ve özel banka çalışanlarının bilişsel-duyuşsal, fizyolojik, ağn-yakınma stres belirtileri açısından farklılık göstermediği bulunmuştur. Ancak yöneticilerin daha fazla fizyolojik stres belirtileri göstermekte olduğu görülmüştür. Bulgular, kamu banka çalışanlarının işten kopma ve tükenme düzeylerinin özel banka çalışanlarına göre daha yüksek olduğunu, yöneticilerin yönetici olmayanlara kıyasla daha fazla işten kopma duygulan yaşadıklarına işaret etmektedir. Araştırma bulguları, yönetici veya çalışan olma durumuna göre tükenme düzeyi farklılık göstermemiştir. Son olarak bulgular, kamu ya da özel banka çalışanlarının benlik yeterliği ve denklik duyarlılıklarını yordamada farklı değişkenlerin anlamlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
161 ABSTRACT The purpose of this study was to identify the impact of sector of organization (public or private) on employees job satisfaction, work stres, equity sensitivity, self efficiaey and exhaustion. This study also examined the relation between the variables of job satisfaction, work stres, exhaustion level and self efficiaey, equity sensitivity. The research data were collected from 356 private and public banking sector employees selected randomly. Data were colleted using the sef efficiaey scale, equity sensitivity scale, job satisfaction scale, stres indicator scale and oldenburg exhaustion scale. Results indicated that: There is a positive relationship between the sector of organization and self efficiaey. Private banking sector employees sef efficiaey was significantly higher than the public sector employees. There is a positive relationship between the sector of organization and job satisfaction. Public banking sector employees were significantly more satified than private sector employees. There is a positive relationship between the sector of organization and exhaustion. Public banking sector employees exhaustion feelings were significantly higher than the private sector employees. There is no significant relationship between the sector of organization and work stres. There is a positive relationship between the sector of organization and equity sensitivity. Private banking sector employees were significantly more entitled than the public sector employees. There is a positive relationship between the equity sensitivity and job satisfaction,exhaustion