Kamu hizmetlerinin sunulmasında alternatif arayışlar: Yapı-işlet-devret modeli ve İzmit Yuvacık Barajı örneği
Alternative searchings in public servicing: Built-operate-transfer model and the example of İzmit Yuvacık Dam
  1. Tez No: 159813
  2. Yazar: OKAN LEBLEBİCİER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Dünyamızda hızla artan siyasi, ekonomik ve sosyal krizler neticesinde meydana gelen arz açığını kapatmak için yeni yatırımlara ihtiyaç duyulmuştur. Söz konusu yatırımların gerçekleştirilmesinde en temel sorun“finansal kaynak”sıkıntısıdır. Bu doğrultuda kaynak arayışı içinde olan ülkeler, büyük alt yapı hizmetlerinin yapımında özel sektör katılımını içeren yap-işlet-devret (YİD) modeline yönelmişlerdir. Kamu hizmeti YİD modelinin özünü oluşturmaktadır. Konunun finansal ve ekonomik boyutlarının yanı sıra, YİD sözleşmelerinin hukuki açıdan özel hukukun mu yoksa kamu hukukunun mu bir parçası olduğu da pratikte çok güncel ve hayati bir konudur. Bu çalışmadaki varsayımımız şudur; YİD modeli büyük alt yapı projelerinin gerçekleştirilmesinde finans sıkıntısını çözmenin etkin bir yolu olarak kullanılabilir. Ancak, diğer yandan, modelden potansiyel faydaların beklenmesi ancak bazı koşulların varlığı ile mümkündür. Birincisi, ülkemiz ekonomik ve siyasi yünden istikrarlı olmalıdır, ikincisi, maksimum kamu yararını sağlayabilmek için modelin hukuki çerçevesinin iyi çizilmiş olması gerekir. Bu bağlamda, çalışmamız YİD modelinin değişik açılardan değerlendirilmesi ve modelin olası yarar ve zararlarının bir örnek eşliğinde incelenmesi amaçlanmaktadır. 131
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of the increasing political, economic and social crises in our world, new public infrastructure investments to deal with the supply deficit have become a necessity. The crucial problem in realizing these investments is the lack of“financial resource”. Therefore, the attention of the countries searching ways to create this source have been directed towards built-operate-transfer (BOT) model which means the private sector participation in building important public infrastructures. Public service is the essence of the BOT model. Besides the financial and economic dimensions of the issue, the matter of whether BOT contracts belong to private law or public law is also crucial in practice from the legal aspect. Our hypothesis in this study is that; the BOT model can be used as an effective way of resolving the finance problem in realizing great infrastructure projects. But, on the other hand, to expect the potential advantages from the modal is only possible with the existence of some conditions. First, our country must have economic and political stability. Second, the legal frame of the model must be well disagned in order to obtain the maximum public utility. In this context, our aim in this study is to evaluate the BOT model from different aspects and examine the potential advantages and disadvantages of the model with an example. 132