The concept of male friendship in Shakespeare's plays: The two gentlemen of Verona, Romeo and juliet and The Merchant of Venice
Shakespeare tiyatrosunda erkek dostluğu: Veronalı İki Centilmen, Romeo ve Juliet ve Venedeik Taciri
- Tez No: 159814
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu tezin amacı erkekler arasındaki dostluk kavramını Shakespeare 'in Veronalı İki Centilmen, Romeo ve Juliet ve Venedik Taciri adlı yapıtlarında incelemekti. Bu inceleme“dostluk”(philia) ve“aşk”(eros) kavramları arasındaki ayırım ve oyunlardaki baş kişilerin bu iki durumdan hangisine yakın olduklarıyla bağlantılı olarak yapılmıştır. Giriş Bölümünde, erkekler arasındaki dostluk kavramı belirli filozof ve yazarlardan örnekler verilerek Antik dönemlerden Rönesans'a kadar tarihsel boyutlarıyla ele alınmıştır. Ayrıca Shakespeare döneminde kadınların konumu ve bu konumun erkekler arasındaki arkadaşlık üzerine olan etkileri de ele alınmıştır. Giriş Bölümü'nde erkekler arasındaki dostluğun bazı eleştirmenlerin öne sürdüğü gibi homoseksüel özellikler taşımadığı ve tamamen geleneksel olduğu bulunmuştur. Birinci Bölümde, erkekler arasındaki dostluk kavramı Veronalı İki Centilmen adlı oyunda incelenmiştir. İkinci Bölümde, erkekler arasındaki dostluk Romeo ve Juliet oyununda ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde ise Venedik Taciri isimli oyunda erkekler arasındaki dostluk analiz edilmiştir. Her bölümde erkekler arasındaki dostluk kavramının geleneksel olduğu ve kadın-erkek arasındaki heteroseksüel ilişkiden üstün tutulduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç Bölümünde ise erkekler arasındaki dostluk kavramı ve Shakespeare 'in bu kavramı belirtilen üç oyunda nasıl ele aldığı değerlendirilmiştir. 88
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis was an attempt to analyse the concept of male friendship in Shakespeare's The Two Gentlemen of Verona, Romeo and Juliet and The Merchant of Venice. In discussing the concept of male friendship in these plays, the differentiation of“philia”from“eros”was used with regards to the sphere (of philia or eros) the protagonists in question are in. In the Introduction, the concept of male friendship was handled in terms of the historical idealisations of it with specific references from certain philosophers and authors from the ancient times till Renaissance. Besides, the status of women in Shakespeare's England and its impact on the male friendships were taken into consideration. In the Introduction, it was found that this concept of male bonding does not have clear homosexual traits as put forth by some critics and that it is completely traditional. In Chapter I, the concept of male friendship in The Two Gentlemen of Verona was examined. In Chapter II, the male friendship in Romeo and Juliet was handled. In Chapter III, the male friendship was analysed in The Merchant of Venice. In each chapter, it was found that the concept of male friendship is traditional in and has the upper hand compared to heterosexual love. In the Conclusion, the concept of male friendship and how Shakespeare had depicted it in the three plays was evaluated in order to reach an overall picture. 87