Taklamakan çölünün merkezindeki bilinmeyen Uygur köyü: Deryabuyi
Uighur village of Deryabuyi in the center of the Taklamakan desert
- Tez No: 159816
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
158 ÖZET Uygurlar uzun tarih ve eşsiz kültüre sahiptirler. Uygurlar ile ilgili çalışmalar son on beş yılda artmış olmasına rağmen, yerinde gözlem ve alan araştırmasına dayanan eser sayısı yok diyebileceğimize kadar çok azdır. İşte bu bir sosyal antropolojik alan araştırmasıdır. Çalışmamız:“ Taklamakan Çölünün Merkezinde yaşayan Deryabuyi köyündeki Uygurların Aile yapısı, Akrabalık ilişkileri, Evlilik, Doğum ve Ölüm”ile ilgili yaşayan örf-adet, gelenekleri araştırılmıştır. Deryabuyi'de Toplumsal bir kurum olan aile, aile biçimleri, evlilik, ve doğum, ölümle ilgili örf-adet, gelenekler toplumsal yapıda meydana gelen değişmelerden etkilenmiştir. Bu değişmelerde belirleyici temel etken ise sosyo-ekonomik faktörlerin itici gücüyle oluşan yapısal ve fonksiyonel süreçtir. Deryabuyi'de son yirmi beş yıldan beri, gözlenebilir seviyede ekonomik ve toplumsal değişim süreci yaşadığı, tarafımızdan bilimsel ve nesnesel ölçütlerle saptanmıştır. Deryabuyi'deki Uygurların gelenek ve göreneklerin değişimi çabuk olmaktadır. Gelenek-göreneklerin değişmesinde cins ve çağ farkının, eğitimin, şehirle sık temasın, sosyal durumun, kitle haberleşme araçlarından yararlanmanın ayrı payı vardır.
Özet (Çeviri)
159 ABSTRACT Uighurs have a long history and unique culture. Although there has been some research in the last 15 years into Uighur culture, observational investigations have been scarce. Therefore, this study using a participant observation methodology fills a gap in our knowledge of this important culture. This research is entitled“ An Investigation into Family, Kinship, Marriage, Birth and Death: A case study in the Uighur village of Deryabuyi in the center of theTakla Makan Desert.”The objective of this work is to analyze the position of the Uighur family structure and kinship in rural areas from a social-anthropological perspective. The main assumption is that family as a social institution is affected by the changes in the social structure. The Takla Makan Basin including the sample village has shown rapid socio-economic change during the last 25 years. The effects of the changes in such things as population increase, domestic immigration and the spread of telecommunications on the institution of the family in the research village are examined in the light of theoretical concepts in anthropology using the case study method.