Kamu sektöründe petrole ilişkin kararlar sistemi
System of resolutions on petroleum in the Turkish public sector
- Tez No: 159817
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN TÜRKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 477
Özet
452 ÖZET Yirminci yüzyılın başından itibaren dünya siyasetine damgasını vuran petrol, 21. yüzyılda da en önemli enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Türkiye'de petrol ile ilgili esas düzenlemeler, geçen yüzyılın ikinci yarısından sonra ortaya çıkmıştır. 1954 tarihli, 6326 Sayılı Petrol Kanunun çıkarılması, petrolün Türkiye'deki serüveni açısından bir dönüm noktası olmuştur.“Liberal”düzenlemeler içeren Petrol Kanunu, konjonktürel gelişmelerine göre“devletçi”ya da“serbest piyasa”ağırlıklı olabilecek kimi değişikliklere tabi kalmıştır. Bu tez çalışması giriş, beş ayrı bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, Türkiye'de ve dünyada petrolün durumu, rezervleri ve ekonomideki yerine ilişkin özet bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde ise 6326 sayılı Petrol Kanunu'nun çıkarılmasından başlanarak, Türk Petrol Hukukunun geçirdiği evreler ve petrol faaliyetlerindeki gelişmeler ele alınmaktadır. Bu bölümde, Petrol Kanunundaki değişiklik süreci, ulusal petrol kuruluşu Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve petrol konusunda düzenleyici kurum olan Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM) hakkında da bilgi verilmektedir.453 Üçüncü Bölümde, yer altı petrol faaliyetleri ele alınmakta, bu çerçevede petrol hakkı ve aramaya ilişkin karar sürecine değinilmektedir. Tezin en kapsamlı kısmı olan dördüncü bölümde ise yerüstündeki petrol faaliyetlerine ilişkin karar sistemi incelenmekte, işletme ruhsatı, boru hatları, rafinaj ve petrokimya tesislerinin kurulmasına ilişkin kararların nasıl alındığı PİGM'nin belgelerine dayanılarak açıklanmakta ve farklı kararlar birbiri ile kıyaslanmaktadır. Beşinci bölümde, Petrol Kanumfnun çıkmasından bu yana dağıtım ve fiyat mekanizmasına ilişkin kararların nasıl alındığı tarihsel perspektif içinde değerlendirilmektedir. Sonuç bölümünde ise, petrol hukuku ve petrol faaliyeti alanında önemli değişiklikler arifesinde olan Türkiye'de kamu sektöründe petrole ilişkin kararlar mekanizması değerlendirilmekte ve çıkarsamalarda bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
454 ABSTRACT Petroleum that had a great impact on global politics since the beginning of the 20lh century has become the most important energy resource in the 21st century. The arrangements and regulations regarding petroleum in Turkey have emerged in the second half of the former century. The issuance of the Petroleum Code dated 1954 and numbered 6326 has become a milestone on the adventure of petroleum in Turkey. Petroleum Code that contained“liberal”arrangements has undergone some amendments that may be considered to have“conservative”or“free market”attributes in economy. This paper is composed of one introduction, five main and one conclusion parts. In the first part of the paper, the condition of petroleum in Turkey and also in the world, its underground reserves and its place in overall global economy are briefly mentioned. In the second part, the issuance of the Petroleum Code numbered 6326; the stages that the Turkish Petroleum Legislation had undergone and developments in Petroleum activities are mentioned. Information is rendered about two institutions titled: Turkish Petroleum Co. Inc (TPAO) and the Petroleum Affairs General Directorate (PIGM).455 In the third part, the underground petroleum activities are mentioned, and in this frame the petroleum concession and the decree process regarding its search are mentioned. In the third part which is the most comprehensive part of the paper, the resolution system regarding the petroleum activities over the ground is reviewed, the operation license, pipelines, foundation of the petroleum refinery and petrochemical plants are mentioned by depending on PIGM documents and different resolutions are compared with each other. In the fifth part the issues regarding how the resolutions about the distribution and price mechanisms of petroleum are taken since the enforcement of petroleum code are evaluated within a historical perspective. In the conclusion part, Turkey's position that is at the eve of important amendments in petroleum code and petroleum activity fields with respect to the resolutions in the public sector are evaluated and attributions are made in this regard for future prospects.