Televizyonda yayınlanan magazin programları ve kapitalist tüketim ideolojisi
The magazine programs broadcasted on TV and the capitalist consumption ideology
- Tez No: 159834
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET: Bu çalışma, televizyonda yayınlanan magazin programlarının kapitalist tüketim ideolojisini pekiştirme işlevini incelemeyi amaçlamaktadır, insanları eğlendirme amacıyla yayınlanan magazin programlarının günümüzün en etkili kitle iletişim aracı olan televizyonda, sunduğu haberlerle, izleyicileri belirli tüketim kalıplarına özendirme biçimleri ve izledikleri teşvik edici yöntemler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünü kuramsal çerçeve oluşturmaktadır. Bu bölümde öncelikle iletişim çalışmalarının geçmişten günümüze çok genel bir özeti sunulmuş, çalışmanın kuramsal temelini oluşturan kültürel yapı ve anlamlandırma pratiklerini içeren Kültürel Çalışmalar yaklaşımı özetlenmeye çalışılmıştır. İkinci olarak, geniş kitlelere hem sözel hem görsel yolla ulaşma özelliği taşıyan televizyonun önemi ve işlevleri üzerinde durularak, son yıllarda artan küreselleşme eğilimiyle etki alanını genişleten kapitalizmin tüketim ideolojisinin popüler kültür metinleri aracılığıyla televizyondan nasıl sunulduğu belirtilmiştir. Son olarak, magazinelleşme eğiliminin medyada ne şekilde ve hangi nedenlerle yer almaya başladığına ve Türkiye'deki magazinelleşme eğilimlerine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, izlenme oranlan en yüksek olan dört özel televizyon kanalında yayınlanan magazin programları, aktörler, mekanlar, konular, tüketim biçimleri ve anlatısal özellikler olmak üzere beş kategoride değerlendirilerek, örnek haber incelemeleri yapılmış ve seçilen magazin programlarının kapitalist tüketim ideolojisini ne şekilde pekiştirdikleri nicel ve nitel analiz teknikleriyle araştırılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde, öne sürülen görüşün elde edilen bulgularla nasıl desteklendiği üzerinde durulmuştur. 196
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to analyse the function of the magazine (tabloid) programs broadcasted ön television reinforces the capitalist consumption ideology. The study focuses on attracting the spectators to adopt certain consumption patterns through the news presented on the television within the magazine (tabloid) programs for the purpose of entertaining people which is the most effective mass communication media of today. The theoretical framework constitutes the first section of the study. First of all in this section presents a very general concise history of the communication studies and efforts from the past up to date and attempts to summarize the Cultural Studies approach, which includes the signification practices, and the cultural structure that constitutes theoretical foundation of the study. Secondly, emphasis is made on the importance and the functions of television which has the characteristics reaching vast masses through verbal and visual media and mentions as to how capitalism, which has expanded its area of influence with the increasing tendency of globalisation in the recent years is presented on television by means of popular cultural texts of consumption ideology of capitalism. Finally, the study mentions how and why the magazinalization tendency has started to take place in the media and the magazinalization tendencies in Turkey. The second section of the study evaluates the magazine (tabloid) programs broadcasted on the four private TV channels with highest ratings under five categories including actors, places, topics, consumption patterns, narrative characteristics together with sample news analysis which researches as to how the selected magazine (tabloid) programs reinforce the capitalist consumption ideology using quantitative and qualitative analysis techniques. In the conclusion part of the study, how the claim of the study is supported with the findings is emphasized. 197