Örgüt kültürü ve toplumsal cinsiyet analizi: Türk bankacılık sektöründe bir araştırma
Organization culture and gender analysis: A case study in the Turkish
- Tez No: 159835
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZLEM ÖZKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Örgüt Kültürü ve Toplumsal Cinsiyet Analizi: Türk Bankacılık Sektöründe Bir Uygulama Bu tezde örgüt kültürü kavramının oluşturduğu çalışma çerçevesi ve toplumsal cinsiyet analizi, örgütlerde işlerin cinsiyet temelinde dikey ve yatay bölünmesi olgularına bir açıklama getirmek üzere teorik düzeyde bir araya getirilmiştir. Böylelikle oluşturulan teorik çerçeve kullanılarak bir vaka incelemesi çalışması yapılmıştır. Çalışma boyunca“kültürler olarak örgütler”yaklaşımı ve“cinsiyetlendirme pratikleri”kavramlaştırmalarına başvurulmuştur.“Kültürler olarak örgütler”perspektifi sayesinde, örgüt içi süreçlerde işlevselleştirilen anlam ve değer sisteminin bütünlüğü içerisinde keşfedilmesi amaçlanmıştır.“Cinsiyetlendirme pratikleri”kavramının kullanımı ile de toplumsal cinsiyet ilişkilerinin mikro düzeyde değişen ortam ve deneyim alanlarına kendisini uyarlamak konusundaki esnekliği ve bireylerin kültürel alandaki aktif ve etkin rollerinin mercek altına alınması hedeflenmiştir. Bu iki kavramın kullanımı ile işlerin cinsiyet temelindeki bölümlenmesi olgusunun nasıl bu kadar dayanıklı olduğu ve doğası anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, örgütlerde toplumsal cinsiyet temelindeki ayrımları üreten açık şekilde cinsiyet ayrımcılığı olarak nitelenebilecek düzenleme, yapı ve davranışların ötesinde ve arkasında daha yaygın ve belirsiz cinsiyetlendirme pratiklerinin ve bunların dayandığı değer sistemlerinin bulunduğu savunulmaktadır. Buradan devamla da kadınların nasıl cinsiyet temelinde ayrımcılık olarak nitelediğimiz yapı ve tutumlar kadar kültürel kodlardan kaynaklanan engellerle karşı karşıya oldukları tarif edilmiştir. Bunun yanında, örgütlerde yer alan kadınların kültürel kodların müzakereye ve müdahaleye açıklığı sayesinde bireysel ve grup düzeyinde kendi durumlarını iyileştirmeye yönelik stratejiler geliştirmeye sahip olduklarının altı çizilip izlenebilecek olumlu eylem politikalarına değinilmiştir. Çalışmada yazarın sektördeki 1.5 senelik deneyimi ve üç büyük bankanın kimi çalışanları ile yapılmış kaydedilmemiş olan yapılandırılmamış görüşmelerden de yararlanılmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organization Culture and Gender Analysis: A Case Study in Turkish Banking Sector SUMMARY In this thesis, organizational culture framework and gender analysis is tried to be reconciled on the theoretical basis so as to account for the horizontal and vertical occupational and organizational segregations on the basis of sex. Employing this theoretical perspective a case study is conducted in the banking sector. Throughout this work,“organizations as cultures”approach and gendering practices conceptualization are used. With“organizations as cultures”perspective, the values and meaning system being functionalized in organizations area is targeted to be explored in a holistic way. With“gendering practices”conceptualization, the elasticity of gender divisions in adjusting themselves to changing situations and in experience areas at the micro level and the active agency of individuals and groups in cultural practices are aimed to be grounded at the fore. Drawing upon the conceptual area provided by these two concepts the endurance of the occupational segregation by sex is tried to be accounted for. In this work, it is argued that in organizational processes more diffusive and elusive practices that socially subordinates women take place, besides explicitly gender discriminative regulations, structures and behaviors. As a corollary of this argument how women face the barriers stemming from the cultural codes as well as structured discriminative regulations and behaviors are described. Besides, it is pointed out that women have the chance of bargaining with the cultural codes which are open to renegotiation for interpretation and of working out personal and group strategies to better their conditions in organizations. In the conclusion part, possible affirmative action options are touched upon. Throughout the work author's one and a half year experience at the sector and unrecorded and unstructured interviews with the employees of three big scale banks in Turkish Banking sector are all put into use.