Levrek (Dicentrarchus labrax L. 1758) larvalarında canlı yemden kuru yeme geçiş ve gelişme üzerine etkileri
  1. Tez No: 15985
  2. Yazar: İBRAHİM DİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET HOŞSUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET çalışmada 60-90 günlük yaşında levrek (Dicentrarchus labrax L..) larvaları kullanılmış olup, 3 çeşit yemin larvala- rın gelişme, büyüme ve yaşama oranına etkileri incelenmiştir. Deneme 210cm.X20cm.X60cra. ebadındaki dikdörtgen prizması şeklindeki tanklarda yapılmıştır, ^.er bir tank tül yardımı ile 3“ e bölünerek her bölmeye 60 'ar adet 53 günlük larva konuldu. 60. güne kadar canlı yemle Artemia sp. ile beslendikten sonra 1â ve2A grubuna $55 ham protein ve ;Cİ3 ham yağ içeren İmm. çapında 1 no'lu mikropartikül yemi, IB ve 2B grubuna >s>63 ham protein ve 5&10 ham yağ içeren İmm. çapında 2 no'lu mikropartikül yemi, l'J ve 2ü gruplarına ise sadece canlı yem (Artemia sp. (.metanauplii) ve Daphnia magna; verildi. Günlük verilen yem miktarı vücut ağırlığının $Z.5'i kadar olup, canlı yemler yaş alırlıkları esas alınarak hesaplandı. İlk 5 günlük periyotta 1A,2A gruplarına #80 canlı yem ve $2C{l no'İT^nikropartikül yem, 1B,2B gruplarına $80 canlı yem-”$20 2 no'lu mikropartikül yem; 6-10. günlerde aynı şekilde adı geçen gruplara $60 canlı yem- $4-0 mikropartikül yem, 11-15. günlerde $4-0 canlı yem-$60 mikropartikül yem, 16-20. günlerde $20 canlı yem-$80mikropartikül yem, 21-30. günlerde $ 100 mikropartikül yem verildi. 1G ve 2G gruplarına 60-75 »günler arasında Artemia sp. (metanauplii), 75-90. günlerde ise Daphnia magna ile beslenmiş tir. Deneme süresince sıcaklık günde 3 kez, doymuş oksijen günde 1 kez, tuzluluk 2 günde bir kez, pE 3 günde bir kez, nitrit,70 amonyum ve ortofosfat ölçümleri haftada bir kez yapıldı. Bulunan değerlerin larvaları öldürücü dozda olmadığı tesbit edildi. Deneme sonunda 1 no'lu yemi ve 2 no'lu yem veri len gruplarda canlı ağırlıkça büyüme hızı 0/087 ve #90, total boyca büyüme hızında #4-7 ve #50, yaşama oranı. 'ise #73 ve #82 olarak bulundu. Canlı yem ile beslenen grupta ise canlı ağırlıkça büyüme hızı #82, boyca büyüme hızı #40, yaşama oranı #53 olarak bulunmuştur. I. ve II. gruplar arasında incelenen etmenlerden canlı ağırlık, total boy, sırt yüksekliği yönünden görülen farklılığın istatistiki önemi olmadığı, 1 no'lu, 2 no'lu canlı yem ile beslenen gruplardaki incelenen etmenlerden canlı ağırlık, to tal boy, sırt yüksekliğindeki farklılıkların ise istatistiki olarak P^O.Ol'e göre önemli bulunduğu ve en iyi neticenin 'îetra yemi ile olduğu görüldü. Hesaplamalarda BUNCAN testi kullanıldı. 1A,1B,1C,2A,2B,2C gruplarında canlı ağırlık total boy, canlı ağırlık-sırt yüksekliği, Total boy-sırt yüksekliği yönünden yapılan korelasyon ve regresyon analizlerinde lineer bir ilişki elde edildi. Korelasyon katsayılarının l'e yakın değerlerde yüksek olduğu bulundu. Sonuç olarak; canlı yem yerine mikropartikül yem., kullanımının 60-90. günler arasında kademeli olarak artırılıp, 3 hafta içinde mikropartikül yeme geçilmesinin, levrek larvaları için mümkün olabildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
-*- summary“ -*- 71 In this study the effect of 3 types of fied on the growth, survival rate of sea bass larvae (Dicentrarchus labrax L. ) in which 60-90 days old, was investigated. Experiment had performed in rectangular tanks that 60cm. x20cm. x210cm. dimensions. Every tanks were seperated by a nets of tull. Every compartment were contained 60 larvae that 53 age days old. These larvae had fed with living material, (Art emi a sp. ) for along 7 days. The groups of 1A and 2A were fed with ' 1 number im mic- roparticle feed 1 mm. diameter that contains 55 percent pro tein, 13 percent fatty. The groups of IB and 2B were fed with 2 number i micrap articular feed in same diameter that contains 63 percent crude protein, 10 percent crude fatty. The other group had fed with only Artemia sp. (metanauplii) (originated by Sanfransisko.) and Uaphnia magna. 25”percent feed had given to larvae for kgs. living body weight. Calcu lated percentage of living feed have based on wet weight. ?or along first 5 days the group of 1A and 2A have fed with 80 yo living l Artemia sp.- metanauplii ) plus 20£- Pınar 1 number microparticuiar feed, group IB and 2B have fed with 80 'p living plub-20 % 2 number microparticuiar feed. Bet ween 6-10days of experiment had fed with 60 Jİ3 living plus -40 % microparticuiar feed, between ll-15days 4-0 fo living plus - 60 yo micropartucular feed, 16-20 days 20 % living plus - 80 % microparticuiar feed respectively. Between 21~30days whole microparticuiar feed have used for feeding. The group of 10 and 20 were fed -with Artemia sp. metanauo. untill 75 days old. 75 days old after they have fed with Daphnia magna in the rate of 30 c/o body weight. In this experimentation nitrit, amonium and orthophosphat weekly, oxygen everyday, temperature 3 times in a day were measured values were not cause as lethal level.72 At the result of this experimentation period the gain of weight rate 87 % and 90 #, increase of body length 4-7 % and 50 %, survival rat 73 # and 82 # have fomnd in the groups of feed with ı number '. - and 2. number respectively. Ob served gain of weigth, increase of length and survival rate were 85, 4-5, 50 percent respectively in the group of feed w with living material. The differences of gain of body weight, totally length and dorsal heigh were no statiscally import ance. It has determined that statiacalls important differences (P^O.Ol) between all three groups by the point of view of. Body weight gain, totally body length and dorsal height. Hovewer the best result were obtained to feed with 2 number Statiscall values have calculated by the method of DUNCAN. The correlations and regrations were linearly between living weight-body length, living weight -dorsal height, body lenght- -dorsal height, in the groups of 1A,13,1C,2A,2B,2C. The correlation coefficients were found 0.79, 0.88, 0.75, 0.Ş1, 0.87, 0.76, respectively for ecah groups. In the result I suggested that: In the period of 60-90days microparticular feed can be used instead of living material, but, transition from living to microparticular feed must be increased gradually in the period of 5 weeks.