Ahtapot avcılığında çeşitli yöntemlerin karşılıklı mukayesesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 15986
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET HOŞSUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bütün dünyada yaygın olarak bulunan kafadan bacaklılar türlerinden 58 adedinin Akdeniz ve Ege'de bulunduğu rapor edilmektedir. (10). Kıyılarımızda yaygın olarak bulunan ve ahtapot olarak bilinen (Octopus vulgaris Ouvier, 1797 ). (Octopus macropus Risso,1826) ve (Eledone moschata Lamarck, 1798) türleri ekonomik değer taşıyan türlerdir. Bu türlerin avlanmasında Yurdumuzda değişik avlanma yöntemleri uygulanmaktadır. Ahtapot avcılığında çeşitli yöntemlerin karşılıklı mukayesesinin verim artışı sağlanması ve ekolojinin korunması yönleriyle yarar sağlıyacağına inanılmaktadır. ABSTRACT The cephalopod species are usually found throughout the world and scientist have reported that 58 species are living in Mediterranean and Aegean seas (10). The most important octopus fisheries and markets in our seashores are (Octopus vulgaris Cuvier,1797), (Octopus macropus Risso,1826) and (Eledone moschata Lamarck, 1798), Fishing gear and methods are different for these creatures in our country. The different octopus catching methods are being compared and explored have more production and which give protection to ecosystem.
Özet (Çeviri)