Ankara'daki üniversitelere bağlı özel ilköğretim okul kütüphanelerinde derme geliştirme
School libraries of the private elementary schools that are controlled by the universities in Ankara
  1. Tez No: 159880
  2. Yazar: MELİKE TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATOŞ SUBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Archive
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
ÖZET Okul kütüphaneleri, okulun eğitim-öğretim amaçlarına uygun, Türk Milli Eğitim politikasına ve hedeflerine uygun derme oluşturmak ve geliştirmekle görevlidir. Derme oluşturma ve geliştirme; materyallerin seçimi, sağlanması, düzenlenmesi, hizmete sunulması, korunması, değerlendirilmesi, erişim sağlanması gibi dermeye yönelik işlemleri kapsamaktadır. Konu ile ilgili literatürde, yurt dışında özellikle gelişmiş ülkelerde okul kütüphanelerinin derme geliştirme politikaları hazırladıkları ve bu doğrultuda dermelerini geliştirmekte oldukları görülmektedir. Çalışmanın hipotezi;“Ankara'daki üniversitelere bağlı özel ilköğretim okul kütüphanelerinin dermeleri, derme geliştirme politikasının eksikliği nedeniyle niteliksiz gelişmiştir.”biçiminde oluşturulmuştur. Okul kütüphanelerinde derme, kullanıcı gereksinimlerini karşılamada yetersiz kalmaktadır. Dermeden kaynaklanan sorunlar, derme geliştirme politikası izlenerek çözülebilir. Ankara'daki üniversitelere bağlı özel ilköğretim okul kütüphanelerinde görev yapan personele ve kütüphaneyi kullanan ilköğretim öğrencilerine uygulanan anket, söz konusu kütüphanelerin derme geliştirme politikası olmadığını, dermeden kaynaklanan sorunların yaşandığını ve bunun da hizmetlerini olumsuz etkilediğini doğrulamaktadır. Çalışmada, derme geliştirme politikası ile ilgili kavramlar ve konunun önemi açıklandıktan sonra, okul kütüphaneleri için belirlenmiş olan derme geliştirme standartları verilmektedir. Genelde Türkiye'deki okul kütüphanelerinin özelde ise Ankara'daki üniversitelere bağlı özel ilköğretim okul kütüphanelerinin derme geliştirmede 340izleyebileceği uygulamalar, önerilen model bir derme geliştirme politikasıyla ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Ankara'daki üniversitelere bağlı özel ilköğretim okul kütüphanelerinde, kullanıcının gereksinim duyduğu türde materyaller yeterli sayıda bulunmamakta, kütüphane dermesi güncelliğini kaybetmiş görünmektedir. Kısıtlı bütçeleri nedeni ile okul kütüphaneleri teknolojik gelişmeleri izleyememiştir. Çalışmanın sonunda, Ankara'daki üniversitelere bağlı özel ilköğretim okul kütüphanelerinde, derme geliştirme politikası eksikliğinden kaynaklanan sorunların, belirlenecek ve izlenecek politikayla çözülebileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Derme Geliştirme, Derme Geliştirme Politikası, Okul Kütüphaneleri, Derme Geliştirmenin Kütüphane Hizmetlerine Etkileri, Derme Geliştirme Standartları. 341
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY School libraries are responsible for the creation and development of the collection that serves school's education goals and Turkish National Education policy. Creating and developing collections include processes such as choosing, obtaining, coordinating, serving, protecting, evaluating the materials and giving access to them. The objective of the study; School libraries of the private elementary schools that are controlled by the Universities in Ankara don't have collection development policy. The result of the poll that was applied to the personnel who work for the University controlled private elemantary schools and to the students, verifies the facts that school libraries lack collection development policy, have problems with insufficient collection and these affect their services negatively. With this study, along with the terms related to the collection development policy and the importance of this subject, the standards of the collection development policy for school libraries are explained. In the libraries of the private elementary schools controlled by the Universities in Ankara, the materials that library user needs seem to be insufficient and incurrent. In the conclusion, problems caused from without collection development policy in the libraries of the private elementary schools controlled by the Universities in Ankara, impotence of collection to meet the user needs corroborate hypothesis that the problems can be solved by applying policies determined. KEYWORDS: Collection Development, Collection Development Policy, School Libraries, Effects of Collection Development to Library Services, Standards of Collection Development. 342