Yaratıcı dramayla kurgulanmış yaratıcı yazma çalışmalarına ilişkin bir model önerisi
A model offer related with creative writing works edited by creative drama
- Tez No: 159897
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET YARATICI DRAMAYLA KURGULANMIŞ YARATICI YAZMA ÇALIŞMALARINA İLİŞKİN BİR MODEL ÖNERİSİ. Serin, Âslıhan Yüksek Lisans, Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Sedat Sever Eylül 2005, 110 sayfa Bireylerin; anadilin iletişim işlevinin yanı sıra bireysel ve toplumsal işlevlerinden yararlanabilmesi, anadilin dört temel becerisini etkin biçimde kazanmasıyla yakından ilgilidir. Ayrıca bireylerin çağımızın gerektirdiği niteliklerle donatılması yani ulaştığı bilgiyi çok iyi kullanabilen, bilgiler arasında yeni ilgiler kurabilen, düşüncelerini tanıyan ve geliştirebilen, kısacası yaratıcı ve üretici olabilmesi için anadili öğretiminin başarıya ulaşması gerekmektedir. Geleneksel öğretme öğrenme anlayışlarında öğrenci dinleyici konumundadır; sürece etkin katılımı yoktur. Oysa anadili öğretiminin başarıya ulaşması; bireyi etkin bir katılımcı konumuna getiren; bireye yaratıcı, eleştirel, duyarlı ve demokratik bir kişilik kazandıran öğretme ve öğrenme anlayışlarının kullanılmasını gerektirmektedir. Yaratıcı drama ve yaratıcı yazmanın temel ilkeleri ve amaçlan anadili öğretiminin amaçlarıyla örtüşmektedir. Yaratıcı yazmanın öğrencinin duygu, düşünce ve tasarılarını sınırsız biçimde ifade etmesini sağlayan çalışmaları ve yaratıcı dramanın grup çalışmalarıyla oluşturduğu etkileşimli ortam dört temel dil becerisinin kazandırılması için oldukça uygundur. Bu nedenle bu çalışmada, özellikle anadili öğretiminde önemli yeri olan yazılı anlatım çalışmalarında uygulanmak üzere, yaratıcı drama ve yaratıcı yazmayla kurgulanmış eğitim durumları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Individuals' not only benefiting from communicational function of native language but also benefiting from individual and social functions of it, is closely related with acquiring the main four skills effectively. In addition to this, individuals must be donated with the quailities that require of our time. In other words, he/she is able to use information well he/she accesses; he/she makes new connections among information; he/she recognizes and broaden his/her thoughts; briefly, to be able to be creative and productive, it is necessary to be successful in native language teaching. In traditional teaching/learning approach, student gets the listener position, there is no effective participation to process. However, to access of native ianguage teaching to success, it is criticial to use a new teaching learning approach that personalises criticial, sensitive and democratic character and that gets people an effective participator. The basic principles of creative drama and creative writing must overlap the aims of native language teaching. The effective atmosphere in which creative wiritings make students express his/her thoughts and feelings limitless and creative drama gives opportinuty to students to study in group works is reasonably suitable for acquiring four basic language skills. For this reason, in this study, especially applying in wiriting works that have a great place in native language teaching, training conditions that are edited by creative drama and creative wiriting.