Yabancı dil öğretiminde psikoldilbilimsel zorlukların psikolojik destekli yöntemler ışığında aşılıp konuşma becerisinin geliştirilmesi (Polis Akademisi'nde bir durum incelenmesi)
Enhancing the speaking skill in foreign language teaching by overcoming psycholinguistic difficulties in the light of psycho-suggestive methods (A case study in Police Academy)
  1. Tez No: 159898
  2. Yazar: VOLKAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECAT KUMRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET YABANCİ DİL ÖĞRETİMİNDE PSİKODÎLBİLİMSEL ZORLUKLARIN PSİKOLOJİK DESTEKLİ YÖNTEMLER IŞIĞINDA AŞILIP KONUŞMA BECERİSİNİN GELİŞTİRİLMESİ Yabancı dil öğretimi bir çok amaç için yapılsa da ana hedeflerinden birisi dil becerilerinin etkili bir şekilde öğretilmesidir. Dil becerilerinin öğretilmesinin önemi şimdiye kadar ortaya konmuş birçok yabancı dil öğretim yönteminde vurgulanmıştır. Ancak her bir yöntemin dil becerilerinden bir kısmının gelişimine ağırlık verirken bir kısmını ihmal ettiği görülür. Ülkemizde eğitimini tamamlamış bir çok insanın eğitimini aldıkları yabancı dilde konuşma becerilerinin çok fazla gelişmiş olmadığı görülür. Bu durumun sebepleri arasında, yabancı dil öğretim sürecinde izlenen yöntem çok önemli bir rol oynar. Ülkemizde ise yabancı dil öğretilirken sıklıkla geleneksel yöntemler kullanıldığına rastlanır. Geleneksel bir yöntem ile öğrenilen bir yabancı dilde konuşma becerisi diğer becerilere nazaran daha az gelişir. Oysa ki çoğu insan yabancı dilini sözlü iletişim kurmada yani karşısındaki ile konuşup anlaşmada kullanır. Dolayısıyla kişilerin konuşma becerilerinin az gelişmiş olması bu konuda onların sıkıntı yaşamalarına yol açar. Konuşma becerisinin az gelişmiş olmasının diğer sebepleri arasında, konuşma becerisinin öğretimi sırasında psikodilbilimsel bazı soranların olumsuz etkilerinin konuşma becerisinin gelişimini engellemesidir. Bu sorunlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, geleneksel yöntemlerden farklı olarak psikolojik destekli bazı yöntemlerin konuşma becerisini geliştirilip geliştirmeyeceği araştırılacaktır. Yabancı dil öğrenimi alıp da konuşma problemi yaşayan kişilerdeki psikolojik bariyerlerin 110bazı psikolojik destekli yöntemlerle ortadan kaldırılacağına ve dolayısıyla çok daha gelişmiş bir konuşma becerisine sahip olunacağına inanılmaktadır. Çalışmanın 2. Bölümünde, yabancı dil öğretimim genel olarak özetlendikten sonra, Psikodilbilimin ne olduğu ve gelişimi ele alınmıştır. Buna ilaveten psikodilbilimin yabancı dil öğretimindeki önemi burada tartışılmıştır. Ayrıca yabancı dil öğretiminin temel hedeflerinden olan dört dil becerisinin tanımlamaları yapılmış ve her birinin önemi vurgulanmıştır. Çalışmamızda da sıklıkla yer alan dört beceriden konuşma becerisi ayrıntılı olarak açıklanmış ve önemi ifade edilmiştir. Çalışmanın 3. Bölümünde, Psikodilbilimsel zorluklar ve bunların dil becerileri ve özellikle konuşma becerisi üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ele alınmıştır. Öğrencilerin yabancı dil öğrenirken karşılaştıkları psikodilbilimsel zorluklar üç yönüyle incelenmiştir. İlki, duygu alanı ifadesiyle öğrenim sürecini etkileyen duygusal (hissi) faktörlerdir. Burada, öğrenme stratejileri, kaygı, özgüven, içe dönüklük-dışadönüklük, bireysel farklılıklar, yetenek, zeka, tutum ve güdülenme gibi konular duygu alanı başlığı altında ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Bundan sonra, psikodilbilimsel bir zorluk olarak hafıza (bellek) konusuna değinilmiştir. Bellek çeşitleri özellikleriyle ayrıntılı şekilde açıklanmış ve ezberleme ve hatırlama kavramları da yer verilmiştir. Ve belleğin dil öğrenimi ve konuşma becerisi üzerindeki etkileri vurgulanmıştır. Psikodilbilimsel zorluk olarak son defa dil aktarımı konusu işlenmiştir. Ana dilden hedef dile yapılan dil aktarımı olumlu ve olumsuz (girişim) olmak üzere iki başlıkta toplanmıştır. Son olarak ise ele alınan tüm psikodilbilimsel zorlukların dil becerileri üzerindeki etkileri ve özellikle konuşma becerisi üzerindeki etkisi sonucu ortaya çıkan bazı durumlar örneklerle ele alınmıştır. Çalışmanın 4. Bölümünde, ilk olarak psikolojik destekli yabancı dil öğretim yöntemleri ifadesinden maksadın ne olduğu açıklanmış ve bu yöntemlere dahil edebileceğimiz üç tane yöntem ayrıntılı olarak gelişimi ve özellikleriyle incelenmiştir. Ve bu yöntemlerin bir önceki bölümde ayrıntılı şekilde işlenen psikodilbilimsel zorlukların üstesinden nasıl gelip konuşma becerisinin gelişimine yaptığı katkılar tartışılmıştır. 111Çalışmanın 5. Bölümünde, öğrencilere yapılan anket sonuçlan ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın 6. Bölümünde ise yapılan tüm araştırmalar sonunda ortaya çıkan sonuçlar yer almakta ve konuşma becerisinin geliştirilmesine ilişkin öneriler sunulmaktadır. 112
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENHANCING THE SPEAKING SKILL IN FOREIGN LANGUAGE TEACHING BY OVERCOMING PSYCHOLINGUISTIC DIFFICULTIES IN THE LIGHT OF PSYCHO-SUGGESTIVE METHODS (A CASE STUDY IN POLICE ACCADEMY) Though foreign language teaching is being implemented for many diversitive aims, one of the main objectives is to teach language skills in an effective way. The importance of teaching language skills have been emphasised in many foreign languge teaching methods so far. Neverthless, each method seems to highlight some parts of language skills while neglecting others. It is observed that speaking skill of many people recieved their foreign language teaching process takes a key role among the reasons for that situation. In foreign language teaching one occasionally encounters the traditional methods are used in our country. Speaking skill in a foreign language which is learnt by a traditional method are lessly developed than the other skills. However, many people use their foreign language in oral communication, that is to say, in understanding each other by speaking. Consequently, lessly developed speaking skill of individuals gives rise to problems about this matter. Among the other reasons for being lessly developed in speaking skill, there exist psycholinguistic difficulties influencing the development of the speaking skill negatively. These difficulties differ from person to person. In this survey, it will be examined whether psycho-suggestive methods will enhance the speaking skill or not, apart from the other traditional methods. It is beleived that the psychological barriers of those people having problems in speaking foreign language will be overcome by psycho-suggestive methods. In the second section of the survey, after summarizing the foreign language teaching in general terms, development and meaning of pscholinguistics are 113explained. In addition, the gravity of psycholinguistics in foreign language teaching is defined and the importance of the each one is emphasised. The speaking skill among these four skills is redefined comprehensively and the importance of the speaking skill is stated. In the third section, psycholinguistic difficulties and their impacts on speaking skill are studied. The psycholinguistic difficulties that students face during their learning process are examined in three aspects. Firstly; under the term of affective domain, some subjects such as learning strategies, anxiety, self esteem, introversion-extroversion, individual differences, aptitude, intelligence, attitude and motivation are examined in detail. Secondly; memory is mentioned as one of thr psycholinguistic difficulties. Memory types, memorization and remembering are also inserted. The impacts of memory on language learning and speaking skill are stressed. Finally; as psycholinguistic matter language transfer and interference is explained. All the influences of psycholinguistic difficulties on the language learning skills, specifically on the speaking skill are compiled with examples. In the fourth section, initially the term of psycho-suggestive method is identified then three of the psycho-suggestive methods are profoundly scrutinized by all aspects. And hereby the contributions of this three methods to speaking skill are discussed. In the fifth section, the quastionnare results are evaluated. In the sixth section, the rusults gained by ail these studies and researches are presented and some suggestions about how to enhance speaking skill are made. 114