İngilizce dilbilgisi öğretimi ve yöntemler: İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretiminde sınıf iç dilbilgisi öğretimine yabancı dil öğretim yöntemlerinin bakış açılarının karşılaştırmalı incelemesi
English grammar teaching and methods: A comparative study of the views of foreign language teaching methods on teaching grammar in teaching English as a second language
  1. Tez No: 159896
  2. Yazar: HALİM EDEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURGUN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu araştırma, yabancı dil öğretim yöntemlerine göre dilbilgisinin sınıf içinde öğrencilere ne oranda verilmesi gerektiğini saptamak ve İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretiminde en uygun dilbilgisi öğretme modelini ortaya koymak için yapılmıştır. Birinci bölüm araştırmanın özet ve gerekli mantık temelini sağlamak amacıyla araştırmanın problemini, problemin dayandığı temel noktalarını, amacını ve önemini, kapsamını ve sınırlılıklarını ortaya koymaktadır. İkinci bölümde araştırmanın konusuyla ilgili alanyazını 'Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dil Öğretiminin Tarihçesi', 'Yabancı Dil Öğretimi Yöntemleri ve Yaklaşımları' ve 'Dilbilgisi ve Dilbilgisinin Öğretimi ile Dilbilgisi Öğretimine Yönelik Genel Görüşler' olmak üzere üç ana bölümde sunulmaktadır. Üçüncü bölümde, denekler, veri toplama araçları ve veri toplama sürecinin anlatıldığı yöntem bölümü ve bulguların ve yorumların ortaya konulduğu veri inceleme bölümü ele alınmaktadır. Veri çözümlemesi grafiksel ve sayısal biçimde yapılmış ve araştırma sonuçlan da betimsel bir tarzda değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Dördüncü bölümde, Yabancı Dil Öğretim Yöntem ve Yaklaşımlarının dilbilgisi öğretimine yönelik görüşleri karşılaştırmalı olarak incelenmekte ve yabancı dil sınıfı içerisinde dilbilgisi öğretimine yönelik bir öneri sunulmaktadır. Beşinci bölüm, araştırmanın kısa bir özetini ve araştırma sonuçlarından elde edilen önerileri kapsamaktadır. Öğretmenlere uygulanan anket Ekte bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been carried out to find out how much grammar should be taught to learners according to foreign language teaching methods and approaches, and to present the most suitable grammar teaching model in teaching English as a foreign language.The first chapter introduces the problem, background, aim, significance, scope and limitations of the study to provide both a brief rationale and necessary background for the study. In the second chapter, a review of the literature relevant to the subject is presented in three major sections as 'Foreign Language Teaching and the History of Foreign Language Teaching', 'Foreign Language Teaching Methods and Approaches', 'Grammar and Grammar Teaching and General Views on Grammar Teaching'. In the third chapter, the subjects, the methodology, in which instruments and the data collection procedures are portrayed, and the data analysis, in which findings and comments are made available are discussed. Tha data analysis has been conducted both numerically and graphically and the results have been evaluated and interpreted in a descriptive manner. In the fourth chapter, the aspects of Foreign Language Teaching Methods and Approaches are analyzed comparatively and a suggestion for teaching grammar in a language class is presented. The fifth chapter contains a brief resume of the research and offers a suggestion derived from the results of the research. The questionnaire applied to the teachers is presented in the Appendix. 11