Üniversiteli gençlerin siyasal katılım davranışlarına aile ve arkadaş gruplarının etkisi
The effect of family and peer groups are on the behaviour of political of university students
  1. Tez No: 159913
  2. Yazar: LEVENT TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada üniversiteli gençlerin siyasal katılım davranışları incelenmiştir. Araştırmamız aile ve arkadaş gruplarının üniversiteli gençlerin siyasal katılım davranışları üzerindeki etkisi ile sınırlandırılmıştır. Bireylerin siyasal davranışlar kazanma süreçleri siyasal sosyalizasyon olarak adlandırılır. Gençlik dönemi yetişkinliğe geçiş aşaması olarak düşünülebilir. Bu dönemde birey biyolojik ve psikolojik değişimler geçirir. Bunun yanında bireyin sosyal hayatında da bir takım değişiklikler gerçekleşir. Bu dönemde genç, yetişkin rollerini kazanmaya başlar. Genç bu rolleri büyük ölçüde aile ve arkadaş grupları içinde kazanır. Bu nedenle üniversiteli gencin siyasal sosyalizasyonunda aile ve arkadaş grubunun ayrı bir önemi vardır. Bu dönemde aile ve arkadaş grupları üniversiteli gencin siyasal davranışları kazanmasında birincil sosyalizasyon ajanı olarak işlev görür. Araştırmamız, üniversiteli gençlerin siyasal katılım davranışlarını incelemek amacıyla, Hacettepe Üniversitesi'nde ve Başkent Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda bu üniversitelerde okuyan dört yıllık fakülte öğrencilerine anket uygulaması yapılmıştır. Bu araştırma aracılığıyla üniversiteli gençlerin siyasal katılım davranışlarının ortaya çıkmasında aile ve arkadaş gruplarının nasıl bir etkisinin olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Genç, Siyasal Katılım, Sosyalizasyon, Siyasal Sosyalizasyon, Aile, Arkadaş grupları
Özet (Çeviri)
In this study university students' political partipation is examined. This study is limited with the effect of family and peer groups on the university students' political partipation. The perocess of one's gaining political behaviour is named as political socialization youth can be thought as a period for transition to adaulthood. İn this period individual has some psychological and biological changes. Deside this indivudual has some changes in his/her social life and begin to gain the roles of young adult. Young people to agread extent gain these roles among peer groups and family. For this reason family and peer group play an important role in in the political socialization of young people. İn this period family and peer group are the primary socialization agent in university student gaining political behaviour. This study is held in Hacettepe University and Başkent University to examine the political partipation of university student. In this study questionaire is carried out on the students who are studying in the four yeared faculties of this universities. With the help of this study in the revealing of university students political partipation the effect of family and peer groups are put forward. Key Words Youth, political partipation, political socialization, socialization, family, peer group