An analysis of English language needs of the preparatory students at police college
Polis koleji hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce dili gereksinimleri analizi
- Tez No: 159914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
İngiliz Dili Eğitimi ve İngilizce'ye olan talep hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu yüzden farklı milletlerden birçok kişi eğitimsel veya mesleki amaçlan doğrultusunda İngilizce öğrenmektedir. Türkiye'deki insanların da İngiliz dilini öğrenmeye olan ihtiyaçları eğitimcileri İngilizce'yi daha kapsamlı ve etkili bir şekilde nasıl öğretiriz sorusuyla ilgilenmeye teşvik etmiştir. İngilizce'yi öğretmek için ilk önce İngiliz diline olan ihtiyaçların saptanması gerekmektedir. İngilizce, Polis Kolejinde çok önemli bir araç olarak görülmesine rağmen, şu ana kadar Polis Koleji öğrencilerinin İngilizce dil gereksinimleri araştırması yapılmamıştır. Dolayısıyla bu çalışma Polis Koleji hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce dil gereksinimlerinin tanımlanmasını hedeflemiştir. Algılanan gereksinimleri belirlemek için gerekli veriler üç kaynaktan toplanmıştır; 151 Polis Koleji hazırlık sınıfı öğrencisi, 14 İngilizce öğretmeni ve 35 mezun. Üç gruba, 8 bölüm ve 115 ifadeden -iletişim ve akademik ihtiyaçları hakkında- oluşan anket dağıtılmıştır. Anketin oluşturulmasında araştırmacı Türkiye'de ve dünyada daha önce yapılmış İhtiyaç Analizleri Çalışmalarından yararlanmıştır. Daha sonra veriler betimsel istatistikler uygulanarak -aritmetik ortalama ve yüzdelik oranlan gibi- ankette olduğu gibi 8 bölümde analiz edilmiştir. T-test kullanılarak üç grubun algılamaları karşılaştırılmış ve sonuçlar, daha iyi anlaşılması için tablo ve grafiklerde sunulmuştur. Sonuçlar, İngilizce öğrenmenin kişisel, mesleki ve kariyer gelişiminde çok önemli role sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bütün dil becerilerinin önemli olduğu belirtilmiş, fakat dil becerileri içerisinde kelime ve konuşma becerilerinin Polis Koleji öğrencileri için daha çok gerekli olduğu ve bu becerilerin diğer becerilere göre daha çok öğretilmesine gereksinim duyulduğu ifade edilmiştir. Hem genel hem de akademik İngilizce üzerinde durulması gerekliliği belirtilmiştir. Bu bulgular ışığında, İngilizce öğretiminde öğrencilerin İngilizce dili gereksinimlerini karşılayacağı umut edilen iyi Bir müfredat ve hazırlık programı geliştirilmesi için birçok öneri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The demand for English and English Language Teaching has increased rapidly. Therefore, many people from different nations have been learning English either for educational or professional purposes. The need of people in Türkiye to learn English language has urged educationalists to deal with the question of how to teach English more effectively and extensively. In order to teach it, English language needs have to be identified first. Although English is seen as a vital tool for the students at Police College, their English language needs have not been analyzed up to now. Therefore, the purpose of this study is to identify the English language needs of prep- class students at Police College. To identify the perceived needs, the related data were gathered from three sources; 151 Police College prep-class students, 14 English language teachers and 35 graduates. The three groups were given the questionnaire consisting of 8 sections of 1 15 statements related to both communication and academic needs. In the design of the questionnaire, the researcher utilized from previous needs analysis studies conducted in Türkiye and abroad. Then the data were analyzed in eight sections of the questionnaire by employing descriptive statistics, such as means and percentages. The responses to the perceptions of the three groups were compared using T-test. The results were shown in the tables and figures to make them more comprehensible. The results revealed that learning English is seen as very important for personal and professional development and development in career. All language skills were stated to be important in learning English; but among the language skills speaking and vocabulary were perceived as the most needed skills for Police College students. The respondents expressed a need for emphasis on both general and academic English. In the light of the findings, several implications were put forward for future curriculum developments and an appropriate preparatory program, which will hopefully meet the English language needs of the students, in the teaching of English at Police College.