The letter personae: Emily Dickinson's different voices in her letters and place of poetry in prose
Mektup Kişilikleri: Emily Dickinson'ın mektuplarında kullandığı farklı sesler ve şiirin düzyazıdaki yeri
- Tez No: 159923
- Danışmanlar: DR. AYÇA GERMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Emily Dickinson dünya edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Şiirlerinin yayımlanmasıyla birçok eleştirmenin çalışmalarına konu olmuş daha sonra mektuplarının yayımlanmasıyla ilgiyi mektuplarına çekmiş ve edebiyat dünyasında hem iyi bir şair hem de iyi bir mektup yazarı olarak önemli bir yere sahip olmuştur. Emily Dickinson yazarlık kariyerine mektup yazmakla başlar, biçemini mektuplarında geliştirir ve kariyerini yine mektup yazma ile sonlandırır. Daha iyi bir iletişim aracı olduğunu düşündüğü mektuplar, Emily Dickinson'ın kendine özgü tarzının aşamalarını ortaya çıkarır. Yazdığı mektuplarda düzyazı ve şiir yanyanadır, içiçedir, biribirini tamamlar. Emily Dickinson mektup formunun, çeşitli yazı türlerini yan yana ve içice koyarak düzyazı ve şiir arasındaki ince çizgiyi bulandırmak ve çeşitli kimliklere bürünüp, çeşitili seslerle konuşmak için en uygun zemin olduğunu düşünür. Emily Dickinson, şiirlerindeki“ben”in kendisi değil de herhangi bir kişi olduğunu söyler. Bu söylem mektupları için de geçerlidir ve mektubun gönderildiği kişiye göre değişiklik gösterir. Mektuplarını gönderdiği kişinin kim olduğuna göre hemen hemen her mektupta farklı bir kimliğe bürünüp farklı seslerle konuşur. Birinci bölümde, Emily Dickinson'ın mektuplarında düzyazı ve şiir arasındaki ince çizgiyi bulandırarak kendini metinsel düzlemde nasıl var ettiğini ve mektuplarını sanatsal bir form haline getirdiğini görmek için mektuplarındaki çeşitlilik yazar-metin çerçevesi içinde incelenmiştir. İkinci bölümde ise, mektup gönderilen kişilerin kimliklerine göre, Emily Dickinson'ın mektuplarında ne tür maskeler takarak, hangi seslerle konuştuğunu vurgulamak için Emily Dickinson'ın mektupları yazar-okur ilişkisi çerçevesi içinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Emily Dickinson is one of the most important names in world literature. Her work has been the subject of much scholarly and critical attention after the successive publication of her poems through the years. With the publication of her letters, she is recognized not only as an outstanding poet, but also a letter writer. Emily Dickinson begins her writing career with letter writing, she develops her style in these letters, and she ends her writing career also with letter writing. She is inclined to believe that letters are a better means of communication. In her letters prose and poetry appear side by side, and they complement each other. Emily Dickinson says that the“I”in her poems is not herself but a“supposed person,”which holds true for her letters, as well. This“supposed person”varies according to the identity of the recipient. Depending upon the letter recipient, almost in every letter, she uses different masks and speaks with different voices. In the first chapter, the variety in Emily Dickinson's letters are studied within the framework of the author-text relationship to see how she blurs the line between prose and poetry and how she turns her letter writing, her textual self- presentation, into an art form. In the second chapter, Emily Dickinson's letters are studied within the framework of the author-reader relationship to display Emily Dickinson's adaptation of various voices depending on the identity of the letter recipient.