Kilisli Ruhî'nin İnşa adlı eseri (1-40. sayfalar inceleme-metin)
İnşâ from Kilisli Rûhî (Pages 1-40 review-text)
  1. Tez No: 881473
  2. Yazar: İNCİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tezin amacı, XVIII. yüzyılda yaşamış şair, münşî ve âlim bir zat olan Kilisli Rûhî'nin İnşâ adlı eserinin ilk 40 varağını günümüz Türkçesine aktarmak ve eserdeki mektup örneklerini biçim ve içerik yönünden inceleyerek tanıtmaktır. Türk edebiyatında inşâ türünde eserler XV. yy'dan itibaren fasih ve beliğ metinler yazma konusunda katiplere, münşîlere yol göstermek amacıyla yazılmaya başlanmış ve bir gelenek haline gelmiştir. Bu eserlerde ve Kilisli Rûhî'nin İnşâ'sındaki tezimize konu olan bölümde devletin en üst makamına ait nâme-i hümâyûn örneklerinden kişisel bir mektup türü olan iştiyâknâmelere kadar birçok türden mektup örneği bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında öncelikle inşâ türü ve tarihçesi hakkında kısa bilgi verilmiş, Kilisli Rûhî ve eserleri tanıtılmıştır. Elimizde tek nüshası bulunan İnşâ adlı eserin ilk 40 varağındaki mektuplar okunmuş, türleri tespit edilip tasnif edilmiş, içerikleri özetlenmiştir. Ayrıca mektuplar biçim, içerik ve üslup yönünden de incelenmiştir. Mektuplardaki bölümler ve bölümlerin özellikleri mektuplardan örneklerle gösterilmeye çalışılmış, eserin transkripsiyonlu metni incelemenin ardından verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to translate the first 40 pages of the work titled İnşâ by Rûhî fom Kilis, a poet, munshi and scholarly person who lived in the 18th century, into today's Turkish and to introduce the letter examples in the work by examining them in terms of form and content. Works in the genre of construction (inşâ) in Turkish literature date back to the XVth century began to be written to guide scribes and munshis in writing fluent and eloquent texts, and it became a tradition. In these works and in the İnşâ by Rûhî from Kilis, which is the subject of our thesis, there are many types of letter examples, from the nâme-i hümâyûn examples belonging to the highest authority of the state to the istiyâknâmes, which is a personal letter type. In this thesis, firstly, brief information about the construction (inşâ) type and its history is given, and Rûhî from Kilis and his works are introduced. The letters in the first 40 pages of the work called İnşâ, of which we have only one copy, were read, their types were identified and classified, and their contents were summarized. In addition, the letters were examined in terms of form, content and style. The sections and features of the sections in the letters have been tried to be illustrated with examples from the letters, and the transcribed text of the work is given after the review.