R. Wagner 'Nürnberg'in Usta Şarkıcıları Uvertürü', H. Berlioz 'Fantastik Senfoni Op.14', M. Mussorgsky 'Bir Sergiden Tablolar' ve S. Prokofiev 'Senfoni No.5 Op.100' Adlı orkestra eserlerindeki tuba sololarının incelenmesi
The analysis of tuba solos in the orchestra works: R. Wagner 'Overture of Master Singers of Nuremberg', H. Berlioz 'Fantastic Symphony Op.14', M. Mussorgsky 'Pictures at an Exhibition' and S. Prokofiev 'Symphony No.5 Op.100'
- Tez No: 796486
 - Danışmanlar: PROF. MEHMET GÖKAY GÖKŞEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, tuba orkestra repertuvarında bulunan önemli eserler tespit edilip, incelenmiş ve araştırılmıştır. Richard Wagner'in“Nürnberg'in Usta Şarkıcıları Uvertürü”, Berlioz'un“Fantastik Senfoni”, Mussorgsky'nin“Bir Sergiden Tablolar”ve Prokofiev'in“Senfoni No.5 Op.100”adlı eserleri; eserlerin bestecileri ve dönemin koşulları göz önüne alınarak müziğe olan etkileriyle birlikte ele alınmıştır. Bu eserlerin tercih edilmesindeki neden, Türkiye'de ve tüm dünyada yapılan seçme sınavlarında çoğunlukla bu eserlerde yer alan soloların icra ediliyor olmasıdır. Bestecilerin hayatları, sanat anlayışları, bestecilik özellikleri ve eserleri hakkında bilgiler araştırılarak sunulmuştur. Bu eserlerin tuba partilerinin teknik ve müzikal olarak incelenmesi sonucunda icralarına yönelik çalım önerileri ve etütlere yer verilmiştir. Tubaya başlamış ve bu konuda eğitim görmek isteyen icracılar için bu çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Yapılan araştırma sonucunda tuba orkestra repertuvarı hakkında Türkçe akademik bir çalışmaya rastlanmadığı için, bu eser metninin faydalı bir kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Important works in this impressive tuba orchestral repertoire have been identified, studied and researched. Richard Wagner's“Overture of Master Singers of Nuremberg”, Hektor Berlioz's“Fantastic Symphony”, Mussorgsky's“Pictures at an Exhibition”and Prokofiev's“Symphony No.5 op.100”are observed by also taking into consideration of the lives of the composers as well as the condition of the period. The motivation lie behind the choice of these works is that the solos in these works are often performed in the selection exams held not only in Turkey but also all around the world. The information regarding the life of the composers, their sense of art, their work and the characteristics of their composition are presented through conducted researches. Furthermore, playing suggestions and etudes for their performances are given by this research as a result of the examination carried out on the tuba parties of the works in technical and musical aspect. It is considered that this study will benefit literature as for the performers who recently play tuba and intend to study in this field. As a result of the research, since no academic study in Turkish about the tuba orchestra repertoire has been encountered, it is aspired by this work text to be a useful resource.