Probiotik bakterilerin levrek (Dicentrarchus labrax, L. 1758) larvalarının gelişimine etkisi
The effect of probiotic products on the growth of seabass (Dicentrarchus labrax, L. 1758) larvae
- Tez No: 114053
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAT FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET PROBİOTİK ÜRÜNLERİN LEVREK {Dicentrarchus labrax, L. 1758) LARVALARININ GELİŞİMİNE ETKİSİ CAN, Erkan Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Yetiştiricilik Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Kürşat FIRAT Ocak 2001, 76 sayfa Bu çalışmada, yoğun (intensif) balık üretimi yapılan kuluçkahanelerde, balıkların ilk üretim safhalarında ortaya çıkan geniş populasyonlardaki patojen mikroorganizmalarla doğal metotlarla mücadele olanakları araştırılarak, probiotik bakteriler ve nütrientlerden oluşan ürünlerin üretim kalitesine, miktarına ve larval gelişime etkisi incelenmiştir. Deneme, ticari olarak piyasada satışa sunulan ve bazı faydalı bakteriler ve nütrientler içeren bir ürün (PROBİOTEL) ile yapılmıştır. Probiotel, levrek larvalarının ilk beslemesinde canlı yem olarak kullanılan artemia ekim tanklarının suyuna 15 mg/lt, zenginleştirme tanklarının suyuna 8 mg/lt olacak şekilde katılmıştır. Uygulama; ürünün (Probiotel) 2 farklı metotla larvalara verilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Böylelikle 3 grup tank oluşturulmuştur. Bunlar:VI 1. Canlı yemle (Artemia sp.); Hem ekim tanklarının suyuna, hem de zenginleştirme tanklarının suyuna probiotik katılarak, 2. Canlı yemle (Artemia sp); ekim tanklarının suyuna probiotik katılarak, 3. Kontrol (Probiotiksiz) Her grup için de iki adet tank oluşturulmuştur. Düzenli aralıklarla deneme ve kontrol gruplarından rastgele larva örnekleri alınarak, ortalama ağırlık ve uzunlukları tespit edilmiştir. Ölü miktarları ve ortam parametreleri günlük olarak kaydedilmiştir. Deney ve kontrol gruplarından rastgele seçilen numuneler bakteriyolojik incelemeye tabi tutulmuş ve bakteri florasının durumu incelenmiştir. Sonuç olarak, deneme süresince herhangi bir patojen mikroorganizma görülmemiştir. Özellikle deneme tanklarında Vibrio sp. sıfırlanmıştır. Balıkların gelişiminde de; deney tanklarında, kontrol tanklarına oranla % 12'lik fark görülmüştür. Bunun sebebi muhtemelen uygulama süresinin kısalığıdır. Ölü miktarları çok değişik varyasyonlar göstermiştir. Bu ölümlerin sebepleri bakteriyolojik analizlerde patojen mikroorganizma tespit edilemediğinden metamorfoz ve kanibalizmle ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE EFFECT OF PROBIOTIC PRODUCTS ON THE GROWTH OF SEA BASS (Dicentrarchus labrax, L. 1758) LARVAE CAN, Erkan MSc in Aquaculture Eng. Supervisor Assoc. Prof. Dr. Kürşat FIRAT January 2001, 76 page In this study, It has investigated to fighting methods with the large number of pathogenic microorganisms which occur in the first larval stage, and effect of the product that were prepared of probiotic bacteria and some nutrients, which effect the larval development, product quality and quantity. This experiment is made with the product (PROBİOTEL) which is commercially sold in markets. Probiotel is added to the artemia incubation tanks as 15 mg/lt, enrichment tanks as 8 mg/lt Product is added the fish as 2 forms. Thus, 3 groups tank were installed: 1. With live feed (Artemia sp.); added to the both incubation tank water and enrichment tank water, 2. With live feed (Artemia sp.); added to the incubation tank water,VIII 3. The control (non-probiotik) Two tanks were prepared for each group. The samples were taken regularly from the treatment and control groups randomly, and weight and length were determinated. Mortalities and environmental parameters were recorded daily. Furthermore, the samples which were taken randomly from the treatment and control tanks were studied as microbiologically. Consequently, any pathogen microorganism were observed during this experiment. Especially, vibrio sp. were zeroed. The development of the larvae; between treatment and control groups were observed the difference of %12. Probably, cause of that is short time treatment. The quantity of dead fish is not enough to decide between experimental tanks. Because there is not any pathogen microorganism in the microbial test, mortalities were caused by cannibalism.