Türkiye ve Singapur fen bilgisi öğretim programlarının TIMSS-R'ye göre karşılaştırılması
Comparing science education program of Turkey with science education program of Singapore according to TIMSS-R
- Tez No: 159931
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Fen öğretimiyle, öğrencilerin bilimsel bilgilerden haberdar olmaları, bunları günlük yaşamlarıyla ilişkilendirebilmeleri ve günlük yaşantılarında karşılaştıkları sorunların çözümünde bilimsel yöntem süreç becerilerini kullanabilmeleri amaçlanmaktadır. Bu amaçların gerçekleştirilme düzeylerini belirlemek üzere farklı zamanlarda uluslararası değerlendirme çalışmaları yapılmaktadır.“International Association for the Evaluation of Educational Achievement (IEA)”, eğitim alanında uluslararası ölçme değerlendirme çalışmaları yapan bir kuruluştur. Kuruluş, gönüllü ülkelerin katılımıyla fen ve matematik alanlarında sınavlar uygulayarak; verileri karşılaştırmaktadır. 1995 yılında“The Third International Mathematics and Science Study (TIMSS)”adıyla bir sınav uygulanmış; bundan dört yıl sonra, 1999'da da“The Third International Mathematics and Science Study - Repeat (TIMSS-R)”adıyla yeni bir sınav yapılmıştır. TIMSS-R, fen ve matematikteki başarısının yüksek düzeylerle birleşmiş değişkenlerini tanımlamak üzere yapılmakta ve etkili eğitim performansının özelliklerini açıklamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, öğrenci değerlendirmelerini, program analizlerini, öğretmen ve okul yöneticileri tarafından yapılan araştırmaları içeren birçok araştırma bileşenine dayanmakla birlikte, önceki uluslararası çalışmalara bakıldığında oldukça farklı ve kapsamlı bulunmaktadır. TIMSS-R'ye katılan 38 ülke arasından Türkiye, fen başarısı açısından, 33.sıradayken, Singapur 2. sırada yer almıştır. Singapur, TIMSS 1995 ve TIMSS 2003'ün sonuçlarına göre fen başarısı açısından 1. sırada yer almıştır.Bu araştırmada, TIMSS-R verilerine göre, fen başarısı açısından farklılık gösteren bu iki ülkenin, Fen Bilgisi İlköğretim Programları öğrenci kazanımları, öğretme-öğrenme yaşantıları ve sınama durumları açısından karşılaştırmıştır, öğrenci kazanımları zihinsel süreç becerileri ve içerik açısından incelenmiştir. Zihinsel süreç becerilerinden“bilimsel yöntem süreci”ne ve“duyuşsal”özelliklere Singapur Programı'nda daha fazla yer verildiği görülmüştür. İçerik açısından yapılan karşılaştırmada, Türkiye Fen Programı'nın çok kapsamlı olduğu ve asıl kazandırılmak istenenin içerik olduğu, Singapur programında ise, çeşitlilik, döngüler, sistemler gibi temaları kazandırmanın amaç; konuların ise araç olduğu anlaşılmıştır. Her iki programın öğretme-öğrenme yaşantılarının karşılaştırılması sonucunda, fizikî olanaklar, fen öğretiminde kullanılan araç gereçlerin zenginliği ve öğretim etkinlikleri açısından Singapur'un, Türkiye'den daha iyi durumda olduğu belirlenmiştir. Sınama durumları karşılaştırıldığında ise, her iki ülkenin de sürekli değerlendirmeye önem verdiği görülürken; Singapur'da bu değerlendirmelerin nasıl yapılacağı konusunda öğretmenlerin daha çok yönlendirildiği görülmüştür. Her iki ülkenin eğitim sistemlerindeki genel sınavlar incelendiğinde, Singapur'daki açık uçlu ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınavların yönlendirme; Türkiye'deki sadece çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınavların ise, seçme amaçlı yapıldığı saptanmıştır. Anahtar Sözcükler Fen Bilgisi Eğitimi, Program Geliştirme, Fen Bilgisi öğretim Programı, Karşılaştırmalı Eğitim, TIMSS-R, Bilimsel Yöntem Süreci, Zihinsel Süreç Becerileri, öğretme-öğrenme Yaşantıları, Sınama Durumu
Özet (Çeviri)
By means of teaching science is aiming students be aware of scientific knowledge, relate them with their daily life and use scientific method process skills to solve their daily life problems. There are several international assessment studies to determine the fulfilment levels of the aims in different times.“International Association for the Evaluation of Educational Achievement (IEA)”is a foundation which makes international evaluation studies. This foundation compares data from volunteer countries which participated in the exams in science and mathematics. In 1995, an exam called“The Third International Mathematics and Science Study (TIMSS)”was applied; in 1999, a new exam called“The Third International Mathematics and Science Study - Repeat (TIMSS-R)”was applied. TIMSS-R is applied to define source of achievement in science and mathematics, and is aiming to explain efficient education performance properties. In addition, even if it is based on student assessments, program analyses done by teachers and school directors, it is quite different and detailed compared to the previous research. Among 38 countries participated in TIMSS-R, Turkey is in the 33.th level in science achievement while Singapore is in the second level. Singapore is in the first level according to TIMSS 1995 and TIMSS 2003 too. In this study, according to TIMSS data was compared Science Education Programs learning outcomes, teaching - learning activities and testing situations. Learning outcomes were investigated in terms of intellectual process skills and contents. It has been that Singapore Program has given more places to scientific method which one is intellectual process skills and affective characteristics. In comparison for contents, it seems that although, the aim of the program of Turkey is to give comprehensive contents which is essential, the aim of the program of Singapore is to give themes like diversity, cycles, systems; but subjects are means. At the end of comparing both programs in terms of teaching - learning activities, Singapore has better conditions than Turkey as physical possibilities, richness of proper materials for science teaching and teaching activities. When testing situations have been compared, it seems that while both countries give special attention to continual evaluation, in Singapore, teachers have been instructed how to do it. When we investigate both countries' general exams in their education system it seems that in Singapore exams which consist of multiple choice and open-ended questions aim to guide students; but in Turkey exams composed of multiple choice aim to select students. Key Words Science Education, Curriculum Development, Science Education Program, Comparative Education, TIMSS-R, Scientific Method Process, Intellectual Process Skills, Teaching - Learning Activities, Testing Situations