Yaratım sürecinde özne-nesne ilişkisinin irdelenmesi
A study on subject-object relationship during the creational process
  1. Tez No: 159947
  2. Yazar: TANZER ARIĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜMTAZ DEMİRKALIP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yaratım Sürecinde Özne - Nesne İlişkisinin İrdelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışma üç ana bölüm altında incelenmiştir. ilk bölümde çalışmanın temel kavramları olan özne ve nesne'nin tanımı ile birlikte, yaratım süreci içerisinde özne-nesne ilişkisine yer verilmiştir. Bununla birlikte yaratım süreci içerisinde öznenin nesneye bakışının süreç içerisindeki gelişimi ifadelendirilmiş ve konuya dair diğer alt başlıklar (Özne-Nesne ilişkisinde Bireysellik, Yaratım Sürecinde Özne-Nesne Bağlamında Estetik Nesne, Özne-Nesne ilişkisinde Duyumsallık ve Özdeşleyim) doğrultusunda sorunun belirlenmesi ve çalışmanın amacı belirlenmiştir. İkinci bölümde Modernizm ve Modemizm sonrası dönem çerçevesinde özne- nesne ilişkisi incelenmiştir. Bu dönemler içerisinde nesneye farklı yaklaşan bazı akımlardan, Kübizm, Gelecekçilik (Fütürizm), Dada hareketinden ve postmodern sanatçılardan örnekler ile birlikte tarihsel süreç içerisinde özne- nesne ilişkisi irdelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölüm olan sonuç bölümü,“Uygulamalar”başlığı altında ele alınmış, ortaya konulan bu çalışmaların uygulanması aşamasında yaşanılan süreç ile birlikte ifadelendirilmeye çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler Öznellik, Nesnellik, Bireysellik, Özdeşleyim, Modemizm
Özet (Çeviri)
Object Relationship During The Creationai Process, Master's Thesis, Ankara, 2005. This study consists of three major sections. In the first section, the definitions of the concepts of subject and object which constitute basic concepts of this study and the subject-object interaction within the process of creation have been given. Furthermore, the problem and the aim of this thesis have been stated in the light of issues such as the subject's approach towards the object during the process of creation, and some other related subtitles like“Individualism during subject-object interaction”,“The aesthetic object within the context of subject- object interaction during the process of creation”,“Emphaty and sensority between the subject and the object”. In the second section the interaction between the subject and object has been analyzed wihtin the framework of modernism and the period that followed it. Examples from the works of the practitioners of movements like Cubism, Dadaism, Futurism and Postmodernism have been given with the aim of analyzing the subject-object interaction within a historical framework. The third section which also constitute the conclusion of this study has been given under the title of“Practices”and the processes that have been undergone during the creation of these works have been explained.Keywords Subjectivism, Objectivism, Individualism, Emphaty, Modernism