Türkiye'de otomobil talebi panel data analizi
Automobile demand in Turkey a panel data analysis
- Tez No: 159948
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TİMUR HAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
11 ÖZET GÜRTAN, Çağrı. Türkiye'de Otomobil Talebi Panel Data Analizi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Dünya otomotiv sanayi Almanya ve Fransa öncülüğünde Avrupa'da doğmuş ve Amerika'da gelişip güçlenmiştir. Otomotiv sanayi faaliyetleri otomobil üretimi ile başlamış, Birinci Dünya Savaşı yıllarında ticari araç üretimi de gerçekleştirilerek, toplam üretim içinde otomobil ağırlıklı olmak üzere sürekli gelişim göstermiştir. Otomotiv sanayinin ülke ekonomilerine katkısı incelendiğinde; ana sanayide bir işçinin yan sanayi ve ilişkide bulunulan destek sanayilerde 20 işçiye istihdam yarattığı görülmektedir. Yine ülkelerin gelişmişlik düzeyleri incelenirken 1000 kişiye düşen otomobil sayısı ve otomotiv sanayindeki dış ticaret dengelerinin veri olarak kullanılması ülke ekonomileri için otomotiv sanayinin önemini bir kez daha göstermektedir. Otomotiv sanayi; dolaylı ve direk istihdam yaratan, demir-çelik, lastik vb. sektörlerle girdi ilişkisi içinde olan ve pazarlama, tamir-bakım, yedek parça, finansman, sigorta sektörleriyle paralel hizmet kitlesine sahip, ülke ekonomileri için hayati önemde bir sektör konumundadır. Otomotiv sanayi katma değeri yüksek oluşu ve ileri-geri bağlantıları nedeniyle ülke ekonomileri için en önemli sektörlerin başında gelmektedir. Türkiye'de ithal ikamesi üzerine kurulan sektör, günümüzde ihracat bazında tekstil ve demir çeliğin ardından üçüncü sırada yer almaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de binek otomobil piyasasında otomobil talebinin belirleyenlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla 11 markaya ait, 1600cc motor hacimli araçların 1999-2004 yıllan arasında satış, fiyat, ikinci el fiyat, yakıt tüketimi verileri ile panel data analizi gerçekleştirilmiş, marka ve döneme ait özelliklerin satışlar üzerindeki etkileri ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın ana bulgusu satışlara etki eden faktörler içerisinde ikinci el fiyatlarının oldukça önemli olduğu, ekonomik durgunluk dönemlerinde tüm markaların satışlarının büyük düşüş gösterdiği ve otomobil alırken tüketicilerin modele alınamayan ama marka etkisi olarak özetlenebilecek yedek parça, servis ağı, prestij gibi değişkenlere dikkat ettikleridir. Anahtar Sözcükler Türk Otomotiv Sektörü, Otomobil Talebi, Panel Data, Marka, Ekonomi
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT GÜRTAN, Çağrı. Automobile Demand In Turkey Analysis Of Panel Data, Master's Thesis, Ankara, 2005. World automotive industry had born in Europe in the leadership of Germany and France then has been developed and strengthened in America. Automotive industry activities started with automobile production and while realizing commercial vehicles in the years of World War II it showed a continuous progressing having the automobile heavily in it. If the contribution of the automotive industry onto countries' economies is studied; it can be seen that one worker in the main industry provides 20 employments both in sub- industries and supporter industries. If the development levels of the countries are being studied; using of some data such as the figures of 'automobile per 1000 individual' and the 'the foreign trade balances in automotive industry' show once again the importance of the automotive industry for countries. Automotive industry is on such a location that it creates direct or indirect employment, has the input relationships with iron-steel and tire, etc. industries, and has a mass service group parallel with the industries like marketing, mending-maintenance, spare parts, financing, and insurance sectors. Automotive industry is in the first importance in the countries' sectors because its added value is high and has forward-backward connections. The sector, which was established on the import substitution in Turkey, is on the third line in export basis after textile and iron-steel sectors. This study targets the analyzing of the determinants of automobile demands in Turkey's passenger cars market. The panel data analysis, for this, has been realized with data such as sells, prices, second-hand prices, and fuel consumptions between 1999 and 2004 for 1600cc motor capacity vehicles of 11 brands, thus the effects on the sells by specifications of brand and period has been brought to light. Main finding of this study is that the second-hand prices were highly important among the effective factors on sells; all the brand sells were declining in the stagnation periods of the economy; and the when they were purchasing cars consumers were paying attention to some variables such as spare parts, service network, and prestige that are not including in the model but can be summarized as brand effect. Key Words Turkish Automotive Industry, Automobile Demand, Panel Data, Trademark, Economics