Kamu üniversitelerinde kalite yönetimi ve kalite sistem dökümantasyonu çerçevesinde belge yönetimi
Records management through quality management and quality system documentation in public universities
  1. Tez No: 159949
  2. Yazar: ÖZGÜR KÜLCÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLBÜN BAYDUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Kurumsal kaliteye ulaşma, günümüz işletmelerinin öncelikli amaçlan arasındadır. Bu da, kaliteyi bir bütün olarak ele alarak kurumsal her unsuru içine alan politikalar, düzenlemeler ve uygulamalar geliştirmeyi, bunları yazılı dokümanlara dönüştürmeyi, kurumsal değerlendirme ve denetimi yazılanlara göre gerçekleştirmeyi gerektirmektedir. Çalışmamızda bu çerçevede kalite yönetimi, belge yönetimi ilişkisi ele alınmaktadır. Kalite yönetimi ve kalite güvence modellerinde belge yönetimi ve bir belge yönetimi unsuru olarak alıkoyma programlarının yeri ve önemi değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, ülkemiz kamu üniversitelerinde belge işlemlerini belirleyen ve etkileyen yasal düzenlemeler analiz edilmiş, kurumsal uygulama boyutunda Hacettepe Üniversitesinde yürütülen belge işlemlerine yönelik mevcut durum, sorunlar ve beklentiler belirlenmiş ve kalite yönetimi çerçevesinde belge alıkoyma programının geliştirilmesine yönelik gerekli dokümantasyon tamamlanmıştır. Betimleme yönetiminin kullanıldığı araştırmada veriler, literatür incelemesi, belge analizi, anket ve görüşme teknikleriyle toplanmıştır. Anket ve görüşme, H.Ü. Beytepe Kampusü'nde kendisine ait dosya birimi olan tüm birimlerde eksiksiz gerçekleştirilmiştir. Anket toplam 186 kişiye uygulanmış ve değerlendirilmiştir.“Ülkemiz kamu üniversitelerinde kurumsal işleyişi sağlayan belge işlemlerinin yasal ve idari gereklilikler doğrultusunda gerçekleştirilememesi; yanlış uygulamalarından, yasal düzenlemelerin yetersizliğinden, idari yapının kalite tabanlı örgütlenememesinden, etkin bir belge yönetim sisteminin olmayışından, konuyla ilgili personelin eğitimsizliğinden kaynaklanmaktadır”şeklindeki hipotez, araştırma sonucunda doğrulanmıştır.Anahtar Sözcükler Belge Yönetimi, Belge Alıkoyma Programlan, Kalite Yönetimi, Kalite Sistem Dokümantasyonu, Kamu Üniversiteleri.
Özet (Çeviri)
One of the fundamental aims of todays organisations is to achieve quality. To gain quality requires considering the quality totally, developing policies, procedures and practices contain every institutional component, and transforming them into written documents, implementing, evaluate and control the system in accordance with documents. This study aims to explore such relations as the quality management, and records management. In terms of quality and quality assurance models, records management and retention programs examined as one of the records management elements. In that scope, legal regulations analysed which affect or determine records issues in our public universities. In term of institutional practice present situation, problems and expectances of records process fixed on account of Hacettepe University along with practical and necessary documentation is defined that use to developing records retention programs on the surround of quality management. Survey method has been used in this research in which data gathered through literature reviews, legal analyses, questionnaire and interviews. Questionnaire and interviews have been completed in all divisions that have file unit without defection. Questionnaire has been applied and analysed total of 1 86 individuals. Our research proved the hypothesis that“the institutional processes related with the records couldn't be realised through legal and administrative necessities in Turkish public universities resulted from; erroneous applications, insufficiency of legal regulations, lack of quality based administrative structure, ineffective records management system, unqualified personnel”Keywords Records Management, Records Retention Programs, Quality Management, Quality System Documentation, Public Universities.