Vakıf üniversitelerinde 'İç kontrol sistemi ve iç denetim faaliyeti' ve bir uygulama örneği
- Tez No: 821719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Vakıf üniversitelerinde iç kontrol ve iç denetim faaliyetleri, üniversitenin kendi hatalarını düzeltmesine, risklerini yönetmesine yardımcı olarak dış denetimlerden önce yapılır. Bu faaliyetler, Kalite Yönetim Ofis faaliyetleri altında gerçekleştirilir ve yöneticiler için bir güvence mekanizması sağlar. İç kontrol ve iç denetim mekanizmaları düzenli olarak çalıştığında, potansiyel riskler önceden tespit edilerek gerekli önlemler alınabilir. Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü Kanunu'na tabi olmayan vakıf üniversiteleri, kamu tüzel kişiliğine sahip olduklarından, kaynaklarını ve faaliyetlerini etkili ve verimli bir şekilde yönetmek için iç kontrol ve iç denetim yapısına ihtiyaç duyarlar. Bu çalışmada, vakıf üniversitelerindeki iç kontrol sistemi ve iç denetim faaliyetleri detaylı olarak incelenerek, üniversitenin faaliyetlerinin nasıl denetlendiği, hangi sonuçlara ulaşıldığı ve hangi kontrol ve denetim faaliyetlerinin uygulandığı açıklanmıştır. Üniversitedeki iç kontrol sistemi ve iç denetim faaliyetlerinin etkinliğine etki eden üniversite personelinin, bu kavramları benimseyebilmesi ve öneminin farkında olması hakkındaki algı seviyelerini belirlemek amaçlanmıştır. Böylece, iç kontrol sistemi ve iç denetim faaliyetlerinin üniversitede etkin bir şekilde uygulanıp uygulanmadığı değerlendirilmiş ve üniversitelerin bu fonksiyonların işleyişinden ne kadar faydalanabileceği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In foundation universities, internal control and internal audit activities are carried out before external audits by helping the university correct its own mistakes and manage its risks. These activities are carried out under the activities of the Quality Management Office and provide an assurance mechanism for managers. When internal control and internal audit mechanisms work regularly, potential risks can be identified in advance and necessary precautions can be taken. Foundation universities, which are not subject to the Public Financial Management and Control Law, need an internal control and internal audit structure to manage their resources and activities effectively and efficiently, as they have public legal personality. In this study, the internal control system and internal audit activities in foundation universities were examined in detail, and it was explained how the activities of the university were audited, what results were achieved, and which control and audit activities were applied. It is aimed to determine the level of perception of university personnel, which affects the effectiveness of the internal control system and internal audit activities at the university, about the ability to adopt these concepts and to be aware of their importance. Thus, it has been evaluated whether the internal control system and internal audit activities are implemented effectively at the university, and it has been researched how universities can benefit from the functioning of these functions.