Ortaöğretim, ÖSS ve İngilizce yeterlik sınavı başarıları arasındaki ilişkiler ve bu değişkenleri etkileyen faktörler
The relations among high school success, the scores of the student selection exam for university and the scores of English proficiency exam and yhe factors that affect these variables
- Tez No: 159959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET ÇUHACI, Ebru. Ortaöğretim, ÖSS ve İngilizce Yeterlik Sınavı Başarıları Arasındaki İlişkiler ve Bu Değişkenleri Etkileyen Faktörler, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu araştırmanın amacı, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Hazırlık Birimi'nde 2004-2005 öğretim yılında okuyan öğrencilerin, ortaöğretim başarıları, ÖSS puanları ve bu öğretim yılı başlangıcında girmiş oldukları İngilizce yeterlik sınavı puanları arasında nasıl bir ilişki olduğunu ve bu değişkenleri etkileyen faktörlerin neler olabileceğini belirlemektir. Araştırma, 2004-2005 öğretim yılında HÜ Yabancı Diller Yüksekokulu'nda İngilizce azırlık birimine kayıtlı ve İngilizce yeterlik sınavına katılmış 360 öğrenci üzerinden yürütülmüştür. Araştırma verileri öğrencilere uygulanan bilgi formundan, HÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü'ndeki ve öğrenci işleri Dairesi Başkanlığındaki öğrenci kayıtlarından elde edilmiştir. Verilerin analizinde, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon yöntemi ile çoklu regresyon analizi adımsal tekniği kullanılmıştır. Bu araştırma sonunda, öğrencilerin ortaöğretim başarıları ile ÖSS puanları arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki, ortaöğretim başarıları ile ingilizce yeterlik sınav puanları arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki, İngilizce yeterlik sınav puanları ile ÖSS puanları arasında da düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Ortaöğretim başarısı, ÖSS puanları ve İngilizce yeterlik sınavı puanlarını yordamaya yönelik oluşturulan çoklu regresyon denklemleri anlamlı bulunmuştur. Ortaöğretim başarısındaki değişkenliğin %15.2'sini ortaöğretimde matematik-fen alanından mezun olup ingilizce eğitim almak ve cinsiyet birlikte açıklamaktadır. Ortaöğretimde matematik-fen alanından mezun olan öğrencilerdiğer ortaöğretim alanlarındaki (fen bilimleri, edebiyat, sosyal bilimler gibi) öğrencilere göre daha az başarılıdır. Kız öğrenciler erkek öğrencilere göre ortaöğretimde daha başarılıdırlar. Ortaöğretim sırasında İngilizce eğitim almak ortaöğretim başarısı arttırmaktadır. ÖSS puanlarındaki değişkenliğin %46,6'sını ortaöğretim başarısı, ortaöğretimde matematik-fen alanı, genel lise ve cinsiyet birlikte açıklamaktadır. Ortaöğretim başarısı ÖSS puanlarındaki başarıyı arttırmaktadır. Ortaöğretimde matematik- fen alanından mezun olan öğrencilerin ÖSS puanları diğer ortaöğretim alanlarındaki öğrencilere göre daha düşüktür. Kız öğrencilerin ÖSS'de erkek öğrencilere göre başarıları düşüktür. Genel liseden mezun olan öğrencilerin ÖSS'deki başarısı diğer liselere göre daha düşüktür. İngilizce yeterlik sınav puanlarındaki değişkenliğin %19.3'ünü ortaöğretim okul türlerinden genel lise, İngilizce eğitim almak ve ÖSS puanları birlikte açıklamaktadır. Diğer ortaöğretim okul türlerinden mezun olan öğrencilerin İngilizce yeterlik sınavı puanlarına göre genel lise mezunlarının İngilizce yeterlik sınavı puanları daha düşüktür. ÖSS puanlarındaki başarı İngilizce sınavı puanlarındaki başarıyı arttırmaktadır. Ortaöğretimde İngilizce eğitim almak İngilizce yeterlik sınavı puanlarını arttırmaktadır. Anahtar Sözcükler Ortaöğretim başarısı, ÖSS, İngilizce Yeterlik Sınavı, Yordama
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ÇUHACI, Ebru. The relationships among High School Success, The scores of the Student Selection Exam for University (ESSU) and the scores of the English Proficiency Exam (EPE) and The Factors That Affect These Variables, Master's Thesis, Ankara, 2005. The purpose of this study was to determine the relations among high school success, the scores of the Exam Student Selection and Placement for University (ESSU) and the scores of English Proficiency Exam (EPE) which was conducted at Hacettepe University School of Foreign Languages Department of Basic English at the beginning of the 2004-2005 academic year and to reveal the factors affecting these variables. This study has been carried out with 360 students who were enrolled at Hacettepe University School of Foreign Languages Department of Basic English and entered the English Proficiency Exam, which was conducted at the beginning of the academic year 2004-2005. The data used in this research have been supplied with a questionnaire given to the students enrolled at Hacettepe University School of Foreign Languages Department of Basic English of School of Foreign Languages Department. The enrolment records about the students were taken from the Students Affairs Department. The scores of the proficiency exam were given by the administration of School of Foreign Languages Department. Multiple regression analysis stepwise technique and Pearson Moments Correlation technique were applied to the data. As a result it is found that the relationship between high school success and ESSU scores is significantly positive and not strong enough. There is a significant positive and weak relationship between high school success andvıı EPE scores. The relationship between ESSU scores and EPE scores is significantly positive and weak. The multiple regression equation that was used to analyze the degree of prediction of high school success was found significant and high school branch mathematics-science, gender and English education explained 15,2 % of the variability of high school success. The multiple regression equation that was used to analyze the degree of prediction of the scores of ESSU was found significant and high school success, high school branch mathematics-science, general high school and gender explained 46,6 % of the variability of the scores of ESSU. The multiple regression equation that was used to analyze the degree of prediction of the scores of EPE was found significant and general high school, English education and the scores of ESSU explained 19,3 % of the variability of the scores of EPE. Key Words High school success, ESSU, EPE, Prediction