Opera sanatçılarının karşılaştıkları ses sorunları-tedavi yöntemleri
Voice problems encountered by opera singers-treatment methods
  1. Tez No: 159960
  2. Yazar: ZEYNEP TAMER
  3. Danışmanlar: DR. SİBEL JAGODA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İİ ÖZET TAMER, H.H.Zeynep. "Opera Sanatçılarının Karşılaştıkları Ses Sorunları - Tedavi Yöntemleri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005 Bu çalışma, Opera sanatçılarının karşılaştıkları ve karşılaşma İhtimalinin yüksek olduğu ses sorunları ve tedavi yöntemlerini içermektedir. Konuya ilişkin giriş ve amacın sergilendiği 1. bölümün ardından, 2.bölümde ses, 3. bölümde ses sorunları, 4. bölümde ses eğitimi, 5. bölümde opera kavranılan kendi içlerinde konulara ayrılarak ayrıntılı bir biçimde incelenmiş, 6. bölümde yöntem açıklanmış,7. bölümde opera sanatçıları ile yapılmış olan görüşmelerin sonucunda bulunan bulgular sunulmuş ve yorumlanmış, 8. bölümde ise konuyla ilişkin sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Sunulan bilgi ve önerilerin, opera sanatçıları ve opera sanatçı adayları olan şan öğrencilerinin karşılaşma ihtimalinin olduğu ses sorunlarına karşı önlem alabilmeleri ve sorun olduğu takdirde çözüme ulaşabilmeleri açısından anlamlı olduğu düşünülmektedir. Anahtar Sözcükler Opera, opera sanatçısı, ses sorunu,tedavi
Özet (Çeviri)
iii ABSTRACT TAMER, H.H.Zeynep.“Voice Problems Encountered by Opera Singers - Treatment Methods”, Master's Thesis, Ankara, 2005 This study consists of voice problem that the opera singers encounter or are prone to encounter and the methods of treatment. Following part 1 with the relevant introduction and purpose of study, in part 2 voice, in part 3 voice problems, in part 4 voice training are examined. In part 5, key concepts of opera are studied in detailed under separate sub-titles. In part 6 method is explained. Part 7 introduces and analyzes the data discovered through interviews with opera singers and in part 8 relevant conclusion is presented and suggestions are made. The presented knowledge and suggestions are considered to be meaningful for the opera singers and for candidate opera singers in that, they shall be able to take necessary precautions to avoid voice problems that they are likely to encounter and should they encounter voice problems they shall be able to reach a solution. Key Words Opera, opera singer, voice problem, treatment