History re-interpreted: A study of the films Braveheart and The Bruce
Tarihin yeniden yorumlanması: Braveheart ve The Bruce filmlerinin incelenmesi
- Tez No: 159962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ABANAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
11 ÖZET Yastı, Anıl.“History Re-Interpreted: A Study of the Films Braveheart and The Bruce”, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışma, Britanya tarihindeki olayların Braveheart ve The Bruce'âa. nasıl gösterildiğini ve geçmişin sözkonusu sunumunun, İskoçların Ortaçağ' daki imajı ile ne derece bağlantılı olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Ortaçağ'da İngilizlerin İskoçlar üzerinde egemenlik kurmak için hilelere başvurdukları bu iki filmde detaylı biçimde görülmektedir. Giriş bölümünde İskoç tarihinin, Britanya tarihinin hakimiyeti altına girmiş ve örtülü kalmış bir tarih olduğu belirtilmektedir. Ayrıca, bu filmlerin tarihi olayları yorumlamada alternatif yolların bulunduğunu vurguladıklarına dikkat çekilmektedir. İlk bölümde, William Wallace ve Robert Bruce ile ilgili kısımlara özel bir önem verilerek İskoç tarihi üzerine odaklanılmaktadır. Buna ilaveten, temelleri tarihe dayanan İskoç sembolleri de sembolik ve gerçek İskoçya arasındaki belirgin farkı belirtmek amacıyla açıklanmıştır. İkinci bölümde tarihsel zeminin, edebi metinlerin incelenmesinde yeniden göz önüne alınmaya başlanması ve geçmiş olayların anlatımında tek bir yol olmadığı, Yeni Tarihselci kuranım iki temel niteliği olarak ele alınmaktadır. Bununla birlikte, Braveheart ve The Bruce, filmlerin her ikisinde de bir takım tarihi hatalar olduğunu ve hiçbir tarihi metin, geçmişin nesnel bir sunumu olmadığı için sözkonusu filmlerin de Britanya tarihinin nesnel sunumları olmadığını göstermek üzere yorumlanmıştır. Çalışma, Braveheart ve The Bruce'un incelenmesinin, sözkonusu filmlerin geçmiş olayların alternatif yorumlan olduğu ve 21. yüzyıl imanlarına Britanya tarihine başka bir açıdan bakma şansı verdiği sonucuna varmaktadır. Anahtar Sözcükler Braveheart, The Bruce, örtülü kalmış bir tarih, tarihi hatalar, alternatif yorumlar.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Yastı, Anıl.“History Re-Interpreted: A Study of the Films Braveheart and The Bruce”, Master's Thesis, Ankara, 2005. This thesis aims to study how the events of British history are represented in the films Braveheart and The Bruce and how this representation of the past is related to the image of the Scottish people in the Middle Ages. That the English plotted for the purpose of having predominance over the Scots is depicted in these two films in detail. In the Introduction, it is asserted that Scottish history is a neglected history which is dominated by English history. It is also pointed out that the films lay stress on the fact that there are alternative ways of interpreting the historical events. The opening chapter focuses on Scottish history in which the parts about William Wallace and Robert Bruce are given extra prominence. Besides, the symbols of Scotland the formation of which takes its roots from Scottish history are explained in detail in order to make it evident that there is a clear distinction between the symbolic Scotland and the real Scotland. In the second chapter, the facts that the historical context is brought back to the analysis of the literary texts and that there is not a single way of recounting the past events are stated as the two essential characteristics of the New Historicist theory. Furthermore, Braveheart and The Bruce are interpreted in order to show that there are some historical inaccuracies in both of the films and that they are not the objective representations of Scottish history, as none of the historical texts are the objective representations of the past. This study concludes by proclaiming that the analysis of Braveheart and The Bruce demonstrate that these two films are alternative interpretations of the past events and they give the 21st century viewers the chance to see Scottish history from another perspective. Key Words Braveheart, The Bruce, a neglected history, historical inaccuracies, alternative interpretations.