1980 sonrası Türkiye'deki bütçe açıklarının ekonomik etkileri
The economic effects of budget deficits after 1980 in Turkey
  1. Tez No: 159963
  2. Yazar: BURCU PİŞKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİDDİN BAĞDADİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET PİŞKİN, Burcu. Türkiye'de 1980 Sonrası Bütçe Açıklarının Ekonomik Etkileri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bütçe açıklan, kamu gelirleri ile giderleri arasında kamu giderleri lehine oluşan farktır. Bütçe açıklan toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren bir kavramdır. Çünkü bu açıklar ekonomik parametreler vasıtasıyla ekonomik dengeleri ve toplumsal refahı olumsuz yönde etkileyebilme gücüne sahiptir. Ülkelerin ekonomik ve mali politikalarına ve yapısal özelliklerine bağlı olarak bu olumsuz etki farklı boyutlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu durumdan kaçınmak ve bu açıkların olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla uygulanan istikrar programlarının temelinde bütçe açıklarının kontrol altına alınması yatmaktadır. Bütçe açıklarının makroekonomik etkileri, bütçe açıklarının finansman kaynağına ve ekonominin yapısal özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin borçlanmanın faizler üzerindeki baskısı, finansal piyasaları gelişmiş ekonomilerde yatırım üzerinde önemli bir dışlamaya sebep olmazken, derin finansal piyasalara sahip olmayan gelişmekte olan ülkelerde yatırım için özel sektörün kaynaklarının önemli ölçüde azalmasına yol açabilmektedir. Bütçe açıklarının ekonomik etkilerine yönelik yapılan bir çok ampirik çalışma bulunmaktadır. Bu tezin amacı, bütçe açıklarını ekonomik etkilerine yönelik gerek uluslararası literatür gerekse Türkiye üzerine yapılan çalışmaları ve konunun teorik kısmını bir bütün halinde sunarak 1980 sonrası Türkiye'deki bütçe açıklarının iktisadi etkilerini tespit etmektir. Anahtar Sözcükler Bütçe, Bütçe Açıklan, Açıkların Ekonomik Etkileri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PİŞKİN, Burcu. The Economic Effects of Budget Deficits After 1980 in Turkey, Master's Thesis, Ankara, 2005. Budget deficit is the amount by which the government's expenditures exceed its incomes. This deficit is a concept that affects the whole society. For this reason, the deficit can have negative effects on the balance of economics and the welfare of the society through economical parameters. Depending on structural specification and economical and fiscal politics of the countries, this negative effect can occur in different dimensions. In order to avoid this negative effect and minimize the deficit, the fundamental aim of the pursued stabilization programs is to control the budget deficit. The macroeconomic impacts of the budget deficit may vary depending on the finance sources of the whole budget deficit and the structural conditions of the economy. For instance, the pressure of borrowing on interest rates does not cause crowding out in economies which have developed financial markets, whereas in the economies that are developing and do not have deep financial markets causes reduction in the source of private sector for investment. There have been several empirical studies that are concerning the economical impacts of the budget deficits. The aim of this dissertation is so as to present the international literature together with the studies conducted on Turkey and the theoretical parts of the theme as a whole. Key Words Budget, Budget Deficits, Economic Effects of Budget Deficits