Astronomide kullanılan teleskoplar ve bunların çalışma prensipleri
  1. Tez No: 15999
  2. Yazar: İBRAHİM GÜNDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Astronomide optik teleskopların kullanımı 1610"lu yıllarda başlamıştır. İkinci dünya savaşında hemen sonra da radyo teleskoplar geliştirilmiştir. Böylece optik pencere dışında gökcisimlerini inceleme imkanı doğmuştur. Birinci bölümde optik teleskopların yapıları, çeşitleri ve montaj türleri ele alınmıştır. Teleskopların ayırma gücü, büyültme sınırları, kırmalı ve yansıtmalı teleskoplar, karma ve özel amaçlı teleskoplar ile onların montaj türleri detaylı olarak anlatılmaktadır. İkinci bölümde radyo teleskopların özellikleri verilmekte ve optik teleskoplarla karşılaştırması yapılmaktadır. Üçüncü bölümün konusu atmosfer dışı gözlemlerde kullanılan teleskop türü aletlerdir. Son olarak E.Ü. Fen Fakültesi Gökbilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezindeki teleskop ve benzeri aletlerin yapıları ve özellikleri verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since 1610s optical telescopes have been used in astronomy. Following the second World War the radio telescopes were developed. Hence, an ability has been gained to interpret the celestial objects at out of the optical window. In the first chapter the designs, types and mountings of the optical telescopes have been taken in to account. In this chapter resolving power, magnification limits of the telescopes, refractors and reflectors, special optical systems and their mountings were given in detail. Second chapter deals with the radio telescopes. Radio telescopes were also compared with the optical ones in this chapter. The subject of the third chapter is some telescope -like devices used at the observations outside of the atmosphere. Finally, the designs and properties of telescopes and other devices at Application and Research Center of Space Sciences at Ege University Science Faculty were given.