AP (Peculiar) yıldızları
  1. Tez No: 16000
  2. Yazar: ÖMER LÜTFİ DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ABSTRACT Bu çalışmada Ap (peculiar) yıldızlarına ilişkin bir literatür çalışması yapılmıştır. Ap yıldızlarında gözlenen gariplikleri açıklamak üzere önerilen modellerden kısaca söz edildikten sonra Eğik Dönen (Oblique Rotator) modeli ve bu modelin gözlemlerle uyuşumu üzerinde daha ayrıntılı olarak durulmuştur. Ap yıldızlarının en önemli özelliklerinden olan güçlü manyetik alanları ve bolluk anormallikleri de geniş bir şekilde tartışılmıştır. ABSTRACT In this work, the literature about the Ap stars has been reviewed. The models which try to explain the observed peculiarities of the Ap stars have been shortly described and the oblique rotator model and its agreement with the observations have been shown. The magnetic fields and abundance anomalies which are the most important characteristics of the Ap stars have been discussed in details.
Özet (Çeviri)