Çizgi romanda Türk kimliği
Turkish identity in comics
- Tez No: 159991
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ERDAL AYGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
IV ÖZET YAZICI, Nihan Seda. Çizgi Romanda Türk Kimliği, Yüksek Lisans Sanat Eseri Çalışması Raporu, Ankara, 2005. Kimliğin farklı bir nitelik olarak araştırıldığı“ Çizgi Romanda Türk Kimliği”başlıklı tez çalışmasının birinci bölümünde çizgi romanın genel bir tanımı yapılmış, özellikleri üzerinde durulmuş, ülkelere göre değişimine neden olan kimlik ile birlikte ele alınmıştır. Çizgi romanda kimliği oluşturan unsurların kısa bir incelemesi küreselleşme çerçevesinde yapılmış, küreselleşmenin kimliğe olan etkisi incelenmiştir. İkinci bölümde; çizgi romanın ortaya çıkış süreci ve dünyadaki tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Bu anlatım sırasında çizgi romanın ülkelere göre dağılımı ve gelişimi üzerinde durulmuştur. Ülkelerin çizgi romanlarındaki karakter uygulamaları ve gerisinde barındırdıkları anlamlar kimlik açısından değerlendirilmiş, örneklerle desteklendirilmiştir. Üçüncü bölümde; Türkiye'de çizgi romanın başlangıcı ve gelişimi tarihsel bir sıra ile ortaya konulmuş, bunun yanında Türk çizgi romanının gelişiminde ve biçimlenmesinde büyük etkileri olan çocuk ve mizah dergileri ele alınmıştır. Türk çizgi roman ve karikatür karakterleri incelenmiş, çizerler çizim tarzları ve seçtikleri konular çerçevesinde değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde; birçok çizgi roman tarzının birleşmesiyle oluşan, fantastik konulu bir çizgi roman uygulaması yapılmıştır. Kimliğin anlatılan konu ile ilişkisinin bulunmadığı, bu uygulama çalışmasıyla desteklenmiştir. Kimliğin oluşumu çizerin anlatım tarzıyla paralellik göstermektedir. Ülkeler ve türler arasındaki etkileşimler, ortaya çıkan eserlerde, asıl kimliği tamamen ortadan kaldıramamaktadır. Kimlik unsuru küçük detaylarda ortaya çıkmakta, konu ve teknik ne olursa olsun mutlaka kendini göstermektedir. Anahtar Sözcükler çizgi roman, kimlik, kültür, karakter, grafik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT YAZICI, Nihan Seda. Turkish Identity In Comics, Working Report For A Degree Of M.A. In Works Of Art, Ankara, 2005. The first part of the thesis study“Turkish Identity in Comics”, starts with a general definition of comics, explains the characteristics and concludes with the concept of identity which makes it unique for different countries. The elements that form identity in comics are analyzed briefly with globalisation context, and the effect of globalisation is examined. The second part covers the birth and historical development of the comic form. All the major comics producing countries are mentioned with their contrubition to this new medium. The famous comics characters of these countries, with the meanings they represent, are examined by the identity concept through samples. The development of comic medium in Turkey is explained in the third part. The children and humour magazines which play an important role are discussed, too. Turkish comics and caricature characters are listed, and the creators are observed by the means of their own drawing styles and the themes of their works. In the fourth part, a graphic novel with a fantasy theme, having effects of different comics styles, is created. This practice shows that the identity is not related with the chosen theme. The development of the identity is related to the drawing style of the creator. The interaction between different comics styles and cultures doesn't eliminate the original identity of the work. Finally, nevertheless different styles or themes are used, identity is always preserved by means of small details. Key Words comics, identity, culture, character, graphics