Konut iç mekanlarında oturma eylemi
Seating action in the interior parts of residence
- Tez No: 159992
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN AZZEM AYDINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında, konut iç mekanlarında oturma eylemi incelenmektedir. Birinci bölümde, oturma eyleminin göçebe yaşam düzeninden, yerleşik düzene ve günümüze kadar tüm toplumlarda gelişimi incelenmektedir. İkinci bölümde, konut tipleri, oturma işlevi türleri, konutlarda kullanılan oturma elemanlarının insan vücuduyla uyumu incelenmekte, oturma elemanları teknik, estetik ve ekonomik açıdan ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, konut iç mekanına bağımlı yada bağımsız oturma elemanlarının geçmişten günümüze işlevi, anlamı, esnek kullanımı incelenmekte ve geleneksel değerler çağdaş ölçütlerde değerlendirilmektedir. Sonuç bölümünde, yapılan incelemeler sonucunda oturma elemanlarının geçmişten günümüze hangi şartlarda geliştiği, günümüzde ve gelecekte oturma elemanlarının nasıl şekilleneceği anlatılmaktadır. Anahtar Sözcükler Mobilya Tasarımı, Mobilya Tarihi, Mimar-Tasarımcılar, Oturma Elemanları
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study deals with an analysis of seating action in the interior parts of residence. The first section reviews the progression and as well as the comparison of seating action from the period of nomadic life style to the settled one including the present time both in our own domestic and communities abroad. The second section includes an investigation of harmony of human bodies with seating action and the associated technical, aesthetic and economical aspects of seating elements. The third section extends this study to analyze function, meaning and flexible use of seating elements from past to present which belong to or are not part of interior of residence. Additionally, traditional approaches are evaluated and compared to contemporary trends. The final section covers the circumstances of the evolution of the seating elements from the past to the present time and explains how the contemporary and futuristic seating elements should be shaped based on the findings of this study. Key Words Furniture Design, Furniture History, Architect-Designers, Seating Elements