Orta nitelikli konut salonlarının iç mekan analizi
Analysis of the living room interiors of houses belong to middle socie-economic status
  1. Tez No: 184779
  2. Yazar: SERHAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ORTA N TEL KL KONUT SALONLARININ Ç MEKÂN ANAL Z(Yüksek Lisans Tezi)Serhat ARSLANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2006ÖZETKonutun en büyük mekânı olan salon; oturma, dinlenme, misafir ağırlama,sohbet etme, televizyon seyretme, müzik dinleme gibi birçok eylemin yapıldığıortak yaşam alanıdır. Günümüzde hızlı nüfus artışına bağlı olarak artan konutihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan konutların kullanıcıların istek vegereksinimlerini ne ölçüde karşıladığı bu alanda yapılan bilimsel çalışmalarınazlığı nedeniyle yeterince bilinmemektedir. Bu çalışmada, orta nitelikli konutana yaşama mekânlarının mimari özelliklerinin ve iç mekân düzenlemesininkullanıcıların memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkisinin belirlenmesiamaçlanmıştır. Bu amaçla, Aksaray ilinin merkez yerleşim alanında bulunan40 adet orta nitelikli konut kullanıcısına salonlarıyla ilgili ayrıntılı bir araştırmaanketi uygulanmış olup, salonların 1/40 ölçekli tefrişli yerleşim planları çizilmişve fotoğrafları çekilerek mekânın tüm karakteristikleri tespit edilmiştir.Sonuçta, araştırmada elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş vekonut salonlarının tasarımına yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.Bilim Kodu : 705.3.014Anahtar Sözcükler : Konut, yaşama mekânı, iç mekân, iç tasarım, iç donatıelemanlarıSayfa Adedi : 158Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ŞENEL
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF THE LIVING ROOM INTERIORS OF HOUSES BELONGTO MIDDLE SOCIE-ECONOMIC STATUS (SES)(M. Sc. Thesis)Serhat ARSLANGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2006ABSTRACTThe living room, occupying the largest place in the house, is a co-operative lifearea where the household do lots of actions such as sitting, resting, having aguest, chatting, watching TV and listening to music. Nowadays, due to the fewscientific research done it that area it is not clearly identified that to what extentthe houses, which area built to meet the increasing need for housing parallel tothe rapid growth of population, meet the desires and needs of the users. The aimof this study is to determine the effect of inner design and architecture featuresof the main living areas of a mid-quality house on the contentment level of theusers. For that purpose a detailed questionnaire about their living room hasbeen given to the household of forty mid-quality house owners in the centre ofAksaray and 1 / 40-scaled settlement plans of those living rooms have beendrawn and their photos have been taken to determine the characteristics ofthose places. Consequently, the output obtained in the course of the research isstatistically evaluated and suggestions of solution for the design of the livingrooms have been presented.Science Code : 705.3.014Key Words : House, living room, interior space, interior design, interiorelementsPage Number : 158Adviser : Assistant Professor Dr. Ahmet ŞENEL