Firma kazanç büyüme oranlarının tahmini: Ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na kayıtlı endüstri firmaları üzerine bir inceleme
Estimation of growth rates: An application on İstanbul Stock Exchange Industrial Firms
  1. Tez No: 159993
  2. Yazar: EBRU NUR KAPUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİT GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET KAPUCU, Ebru Nur. Firma Kazanç Büyüme Oranlarının Tahmini: Ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına Kayıtlı Endüstri Firmaları Üzerine Bir İnceleme, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005 Hisse senedinin vadesi olmaması ve gelecekteki nakit akışlarının belirsiz olması nedeniyle hisse senedi değerlemesi tahvil gibi sabit getirili menkul kıymetlerin değerlemesinden daha zordur. Hisse başına kazanç büyüme oranının tahmini sağlıklı bir değerleme yapılabilmesi için gereklidir. Hisse başına kazanç, o hisse senedinden ödenecek temettüler için gerekli nakit akışım sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı hisse senedi değerlemesinde hisse başına kazanç değerinin önemini vurgulamaktır. Kazanç öngörüsü ve kazanç zaman serilerinin özellikleri 1960 lardan beri finans literatüründe yer alan bir konu olmuştur. Bu çalışmayla konuyla ilgili Türk finans literatürüne katkı sağlanmak istenmektedir. Naive modeller, ARIMA modelleri ve ARCH modellerini içeren on farklı model kullanılarak büyüme oranın tahmin edilebilirliği test edilmiş, modellerin öngörü kabiliyetleri birbirleri ile karşılaştırımıştır. Çalışmada ÎMKB de işlem gören 141 fîrmanın 1995-2003 yıllan arasındaki çeyrek dönemlik verileri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda en anlamlı model Griffin- Watts modeli çıkarken, öngörü kabiliyeti en yüksek olan model AR(1) modeli olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Hisse başına kazanç, öngörü, zaman serisi modelleri, hisse senedi değerleme, analistlerin tahminleri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The stock valuation is more difficult than other security valuation like bond valuation, because there is no maturity and future cash flows is not known. The estimation of growth rate in earnings is central to do a reasonable valuation. Earnings provide the cash flow necessary for paying dividends. This study aims to emphasize the importance of earnings per share in the stock valuation. Earnings forecast and time series behavior of earnings has been the subject of academic studies since I960. This study also aims to make a contribution to Turkish finance literature. Ten forecasting models including naive models, ARTMA models and ARCH models are used in this study and then predictability in growth is tested, the predictive ability of ten models is compared. We obtained a sample of 141 İMKB firms and their quarterly data from 1995 through 2003. At the end of the study, Griffin-Watts Model was the most significant model, but the best-performing forecasting model was AR(1) model. KEY WORDS : Earnings per share, forecasting, time series models, stock valuation, analyst' forecast