Yaşamlarını fuhuş yaparak kazanan kadınların psiko-sosyal nitelikleri, sorunları ve çeşitli kişi ve kuruluşlardan beklentilerinin değerlendirilmesi
The pyscho-social features and problems of women who earn their life by prostitution and evalution of their expectations from inviduals and foundations
  1. Tez No: 159995
  2. Yazar: ARZU ÇINGIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN KÜÇÜKKARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Bu araştırmada yaşamlarını fuhuş yaparak kazanan kadınların sosyo- demografik özellikleri ortaya konularak, yaşadıkları sorunlar, çeşitli kişi ve kuruluşlardan beklentilerinin neler olduğu üzerinde durulmuştur. Tarama modelinde ele alınan bu çalışmanın örneklemini, Ankara Büyükşehir Belediyesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi'ne muayene amacı ile gelen 138 kadın oluşturmuştur. Araştırmada elde edilen önemli sonuçlar şöyledir: Araştırmaya katılan kadınların genellikle düşük eğitimli oldukları, kent doğumlu olup mesleki bir niteliğe sahip bulunmadıkları, aile bütünlüklerinin olmadığı ve parçalanmış ailelerden geldikleri, dul oldukları, çocuk sahibi ve çocukları ile birlikte yaşamakta oldukları, ailelerinin ekonomik durumunun kötü olduğu, annelerinin ev hanımı, babalarının vasıfsız işçi oldukları ve eğitim düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan kadınların çeşitli kişi ve kuruluşlar ile ilişkilerinde, kadınların genellikle babaları ve akrabaları ile ilişkilerinin kötü olduğu; ancak anne, çocuk, kardeş, müşteri, işveren, emniyet güçleri, eğitim kurumları ve sağlık kuruluşları ile ilişkilerinin iyi olduğu anlaşılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların genellikle gelir düzeylerinin yüksek olduğu, fuhuş yapmanın ekonomik anlamda getirişinin fazla olduğunu düşünmeleri nedeni ile tercih ettikleri, kazandıkları paralan ev.arsa, bankada döviz hesabında tutmak gibi yatırım araçlarını kullanarak değerlendirdikleri, evlerinin geçimin sağladıkları ve ikamet etmek için üst sosyo-ekonomik düzeye sahip semtleri tercih ettikleri, fuhuş yapmaya genellikle erken yaşlarda başladıkları, çoğunun sosyal güvencesinin olduğu, fuhuş yapmayı ekonomik anlamda iyi; psikolojik, fiziksel, sosyal ve genel anlamda kötü buldukları, genelevde çalışmayı güvenli buldukları, işlerini yaparken iiimüşterilerinin temizliğinden ve davranışlarından rahatsızlık duydukları ayrıca fuhuş yaparken başta hastalık (CYBH) kapmak gibi çeşitli risklerle karşılaştıkları, müşterileri başta olmak üzere çeşitli kişilerden şiddet gördükleri, genellikle psikolojik ve fiziksel herhangi bir sağlık problemi olmadığı, sigara ve alkol başta olmak üzere madde kullandıkları anlaşılmıştır. Kadınların çoğunun kendilerini diğer kadınlardan farklı gördükleri, yaşadıkları toplumun kendileri ile ilgilenmedikleri ve kendilerinin de toplumdan hoşlanmadıkları tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan kadınların çeşitli kişi ve kuruluşlardan beklentileri de tespit edilmeye çalışılmıştır. Kadınların genellikle psikolojik destek verilmesi, işlerini yaparken güvenliklerinin sağlanması ve fuhuş yapan kadınların sorunları ile ilgilenilmesi konularında beklentileri olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY- ln this study, the problems being experienced by women who make a living by prostitution and their expectations from various people and institutions are examined together with displaying their socio-demographic features. This study on a basis of qualitative research model is carried out on 138 women, who came to the Hospital of Dermatology and Sexual Diseases, the Municipality of the Capital City, Ankara, to be examined. The significant findings of the study can be listed as follows: It is found out that women involved in the study mainly are of a poor educational background; were born in cities; don't have professions; don't retain family cohesion and come from split up families; are widows; have children and live with their children; have families with low socio-economic conditions; their mothers are house-wives and their fathers are non-qualified workers having poor educational status. It is observed that women involved in the study generally have a bad relation with their fathers and relatives; whereas, they keep a good relation with their mothers, children, brothers or sisters, clients, employers, police forces, educational and health institutions. It is understood that women involved in the study mostly have a high income; prefer prostitution with the reason that they consider it as a plus in terms of economic benefits; save their money through some investment tools such as houses, properties, banks, currency accounts; make a living for their homes and prefer neighbourhoods with high socio-economic status; start prostitution generally at an early age; most of them have social security; they find prostitution economically good, but psychologically, physically, socially and in general sense, bad; they consider working in a whore house safe; theyare annoyed with the hygiene and behaviours of their clients while carrying out their professions and they come across various risks mainly like being infected (infectious diseases through sexual means) during prostitution; they are subjected to violence by several people, primarily by their clients; they basically do not undergo any psychologicalor physical health problems; they are addicted to substances largely such as cigarettes and alcohol. It is determined that most of the women consider themselves differently compared to other women; they think that society they live in is not interested in them and they do not like the society, either. It is also endeavoured to determine the expectations of the women involved in the study from various people and institutions. It is concluded that women mostly expect to be assisted with psychological support, be provided security while carrying out their professions and be supported with the problems of women who prostitute. VI