An evaluation on the life of prostitutes in the late ottoman istanbul through the novels of Ahmed Midhat Efendi and Hüseyin Rahmi Gürpinar
İstanbul'da bulunan fahişelerin Geç Osmanlı Dönemi'ndeki yaşamlarının Ahmed Midhat Efendi ve Hüseyin Rahmi Gürpınar romanları üzerinden bir değerlendirmesi
  1. Tez No: 541641
  2. Yazar: GÜLSEHER GÜRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez romanlarında halkı eğitmeyi amaçlayan ve dönemlerinde çok okunan Ahmed Midhat Efendi ve Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın romanları üzerinden geç dönem Osmanlı İstanbul'undaki fahişeleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda öncelikle bahsi geçen dönemde İstanbul'daki fuhuş ve devletin bu duruma yaklaşımından bahsedilip, daha sonra bu dönemdeki fahişeleri Ahmed Midhat Efendi ve Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın romanlarında nasıl tasvir ettikleri ve onlara yaklaşımları değerlendirilecektir. Tezin asıl amacı bu iki yaklaşımı karşılaştırmak; kendi dünya görüşlerinin ve bu dönemde entelektüeller tarafında sıklıkla tartışılan modernleşme, evlilik, kadının toplumdaki yeri ve eğitimi konularının Ahmed Midhat Efendi ve Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın fahişelere yaklaşımlarını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate prostitutes in the late Ottoman Istanbul through the novels of Ahmed Midhat Efendi and Hüseyin Rahmi Gürpınar who were popular novelists in their time and aim to educate people through their novels. First, prostitution in Istanbul during this time and the state's regulation attempts are illustrated, then how Hüseyin Rahmi and Ahmed Midhat Efendi described prostitutes in their novels and their approaches toward them are assessed. The main objective of the study is to compare these two approaches and evaluate how these approaches were shaped by their world view and contemporary intellectual issues such as modernization, marriage, the place of women in the society and education of women.