İstanbul genelevlerinde çalışan kadınların mediko-sosyal durumları
- Tez No: 18224
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ TÜMERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
- 94 - VII. ÖZET İstanbul'un Karaköy Semtinde toplanan genelevlerde çalışan, yasal çalışma belgeli (kayıtlı) 530 kadın arasından, tarafsız ola rak, % 25 örnekleme ile seçilen 132 kadının 102' si ile görüşme im kanı bulundu. Görüşülen kadınların aile yapısı, sosyoekonomik ve kültürel özellikleri, psikososyal davranışları, cinsel yaşamları ve bu yaşamla ilgili gerçek görüşleri incelenmiştir. 22-29 yaşlardaki % 45.1 kadın en verimli çalışma grubunu oluşturuyordu. % 68.6 oranda kadın düşük sosyoekonomik-kültürel or tamda yetişmişlerdi. % 55. 9 'u yaptıkları işi ailelerinden gizliyor lardı. % 33.3 kadın okur-yazar değildi, % 66.7 kadın okul mezunu idi. Fahişeliğe geçişte, genellikle fabrika işçiliği ya da diğer hizmet meslekleri öncü idi. % 51 kadın fabrika işçiliğinden ve de diğer hizmet sektörlerinden sonra bu işi seçmişlerdi. % 79.4 kadın eşinden boşanmış ve de fahişeliğe başlamıştı. Kadınların % 60. 8' L, 15 yaşından önce ilk cinsel ilişkide bu lunmuştu. Bu örnekler, erken cinsel deneyimlerin ve erken evliliğin fahişeliğe geçişteki katkısını anlatır nitelikte idi. % 89.2 kadın müşteri ile orgasmı.hiç yaşamamıştı. Onlara göre, iş sırasında cin sel duygu günahtı. % 51 kadın sürekli cinsel eşleri ile. sağlıklı bir cinsel ilişkiye girmekte ve de orgasm olmakta idiler. Kadınların gelir düzeyleri, günümüz koşullarında, oldukça yüksekti. Buna rağmen, kazançlarını, meslek yaşamlarının son bulma sından sonra onları geçihdirebilecek, onlara ekonomik güvence sağ layacak yatırımlara dönüştürebilmekte zorluk çekiyorlardı. 92.1 oranda kadın, sağlık-sosyal güvenceden tümü ile yoksundu. Kadınlar, hastalandıklarında sağlıkla ilgili masraflarını kendileri karşılı yorlardı. Bu konu ciddi bir sorundu.97 - intercourse with their long-term sexual partner. The womens level of income is considerably high. Despite this high income, after leaving prostitution is was seen that the women were unable to change their earnings into investments that would provide them with social security. 92% of the women were without health and social security. When ill, they paid their medical expenses themselves. 45% of the women used no means of contraception. 86% had had between 1 and 20 abortions 35% had had between 1 and 15 volentary miscarraiges 33% of the women smoke cigarettes and drink alcohol 58% only smoke cigarettes. While working these women came regularly for check-ups. If any sexually-transmitted disease had been contracted they were referred to specialized doctors. The control and organization of prostitution together with the education needed to achieve this is an important factor for assuring the health of women in prostitution. It is seen that these women are alienated from traditional social values and lifestyles, they lead a life of limited activities and social relationships, and they form a closed commu- :nity of low cultural structure peculiar to the world of prostituti-.on.
Özet (Çeviri)
- 96 - VIII. SUMMARY Interviews were carried out with 102 of the 530 women registered as working in the brothels of the Karaköy District, ISTANBUL. These women hold certificates enabling them to work legally in prostitution. The family structure, socio-economic and cultural features of these women were examined, as were their psycho-social behaviour, sexual relationships and their attitudes to this subject. 45% of the women were in the 22-29 year old age group 69% were from families of low socio-economic and cultural levels 56% kept their profession a secret from their family (Where the woman was bringing financial help to her family, the family knew about her profession). Although 67% of the women could read and write, or had graduated from school, 33% were illiterate. 51% of the women working legally as prostitutes had previously been factory workers or worked in other service professions. The fact that 79% had been divorces, draws attention to the probable link between divorce and prostitution. 61% of the women had their first sexual experiences before the age of 15. It is thought that early sexual experience and early marriage are possibly additional factors contributing to the transition into prostitution. 89% of the women said they were unable to experience any orgasm when with a client, whereas 51% said orgasm occurred during97 - intercourse with their long-term sexual partner. The womens level of income is considerably high. Despite this high income, after leaving prostitution is was seen that the women were unable to change their earnings into investments that would provide them with social security. 92% of the women were without health and social security. When ill, they paid their medical expenses themselves. 45% of the women used no means of contraception. 86% had had between 1 and 20 abortions 35% had had between 1 and 15 volentary miscarraiges 33% of the women smoke cigarettes and drink alcohol 58% only smoke cigarettes. While working these women came regularly for check-ups. If any sexually-transmitted disease had been contracted they were referred to specialized doctors. The control and organization of prostitution together with the education needed to achieve this is an important factor for assuring the health of women in prostitution. It is seen that these women are alienated from traditional social values and lifestyles, they lead a life of limited activities and social relationships, and they form a closed commu- :nity of low cultural structure peculiar to the world of prostituti-.on.