Üniversitelerde kütüphane merkezli bilgi okuryazarlığı programlarının geliştirilmesi: Hacettepe Üniversitesi örneği
Developing library centered information literacy programs at universities: Hacettepe University example
  1. Tez No: 160007
  2. Yazar: COŞKUN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN ÇAKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
11 ÖZET Bilgi toplumunda, bireylerin bilgi tüketicileri olmaları gerekmektedir. Çok çeşitli kaynaklardan bilgiye ulaşma ve bu bilgiyi etkin kullanma becerileri olarak tanımlanan bilgi okuryazarlığı, bilgi tüketimi için temel becerilerdir. Bu becerilerin kazandırılmasında öncelikli sorumluluk öğretim kurumlarınındır. Öğrencilerine çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışları kazandırmakla yükümlü üniversitelerin de, bu anlamda sorumluluğu büyüktür. Araştırmamızın amacı bilgi okuryazarlığı becerilerinin teorik yönünü ortaya koymak; üniversite öğrencilerinin bu becerilere sahip olup olmadığını ve bu bağlamda en çok zorlandıkları konulan belirlemek; araştırma alanı olan Hacettepe Üniversitesi'ne yönelik bir bilgi okuryazarlığı program önerisi geliştirmektir. Betimleme yöntemi kullanılan araştırmamızda, veriler literatür incelemesi ve anket teknikleriyle toplanmıştır. Anket sorularının oluşturulmasında, Amerikan Üniversite ve Araştırma Kütüphaneleri Derneği'nin (Association of College and Research Libraries-ACRL) yükseköğretim için bilgi okuryazarlığı standartlarında geçen konular esas alınmıştır. Anket, H.Ü. Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri enstitülerinde yüksek lisans eğitimine devam eden 262 kişiye uygulanmıştır. Bulguların değerlendirmesinde“t testi”ve“tek yönlü varyans analizi”kullanılmıştır. Araştırma sonunda öğrencilerin bilgi okuryazarlığı konularında zorlandıkları anlaşılmış ve“H.Ü. kütüphanelerinde yürütülmekte olan etkin bir bilgi okuryazarlığı programının olmaması, üniversite öğrencilerinin bilgiyi arama, bulma, elde etme, değerlendirme, kullanma ve iletme konularında zorlanmalarına neden olmaktadır”şeklindeki hipotezimiz kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY It is necessary that individuals in Information Society should use information intensively. In order to deal with the realities of Information Society individuals need to become information literates which means having acquired the skills to access and use information from a variety of sources effectively. Educational institutions have the primary responsibility for providing the students with these skills. In this regard universities have crucial roles to equip students with the information and skills required. The objectives of this research are to assert the theoretical basis of information literacy; to determine if students of Hacettepe University have these skills and to identify their problems and to develop a proposal for information literacy program applicable for Hacettepe University. In this study, based on survey method, data were gathered through questionnaires and literature analysis. The questionnaires were prepared taking the standards of Association of College and Research Libraries (ACRL) as a point of reference. The questionnaires were applied to 262 students attending their graduate education at the Institutes of Social Sciences, Pure and Applied Sciences and Health Sciences of Hacettepe University. Findings were evaluated by“t Test”and“One way Variant Analysis”methods. In conclusion while this study has revealed that students have some difficulties in terms of information literacy skills it has also proved our hypothesis that the lack of Information Literacy Program in Hacettepe University is the major obstacle for the students who are searching, obtaining, accessing, evaluating, using and communicating information.