Hastanelerde mesai saatleri dışında yürütülen yönetim hizmetleri 'Ankara eğitim hastanelerinde bir alan araştırması'
Management services executed out of the work time in hospitals 'A field research in Ankara teaching hospitals'
  1. Tez No: 160006
  2. Yazar: HATİCE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
11 ÖZET Hastaneler birey ve toplumun sağlığının korunması ve geliştirilmesinde en önemli rolü oynayan hizmet kuruluşlarıdır. Sağlık sektörüne ayrılan kaynakların büyük bir kısmım kullanan hastanelerin, etkili ve verimli çalıştırılması zorunludur. Hastaneler, hizmetlerini etkinlikle yerine getirebilmek için etkin bir yönetime ve iyi bir örgütlenme yapısına sahip olmak zorundadır. Hastanelerin temel amacı, hasta ve yaralıların tedavisidir. Hasta ihtiyaçları günün yirmi dört saati, haftanın yedi günü temeline dayalıdır. Hastaneye gelen hastanın tedavisi acillik ve reddedilmezlik özelliği gösterdiği ve bir kısım hastanın gün boyunca sürekli bakım altında tutulması gerektiği için 24 saat boyunca hizmet verilmektedir. Mesai saatleri dışında verilen hizmetlerin sınırlı olması ve mesai zamanına göre daha az personelin görev yapması nedeniyle bu dönem içinde verilen yönetim hizmetleri ve bu sorumluluğu üstlenen yöneticiler büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın genel amacı, Türkiye hastanelerinde mesai saatleri dışında yürütülen yönetim hizmetlerindeki mevcut durum, yapı ve işleyiş özellikleri ile mesai saatleri dışında görev yapan yöneticilerin özelliklerini ve karşılaştıkları sorunları belirleyerek daha etkili bir yönetim ve organizasyon yapısı oluşturulmasına yönelik öneriler geliştirmektir. Alan araştırması, Ankara'da bulunan S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SSK Ankara Eğitim Hastanesi ve Hacettepe Üniversite Hastaneleri 'nde gerçekleştirilmiştir. Anketleri 73 erkek, 62 kadın olmak üzere toplam 135 gece yöneticisi cevaplandırmıştır. Veriler SPSS programı vasıtası ile analiz edilmiştir. Çalışmada hastane üst yönetimlerinin, hastanenin mesai saatleri dışında yürütülen yönetim hizmetlerine ve yöneticilere gereken önemi vermediği görülmüştür. Yöneticilerin yaptıkları işe uygun eğitim almadıkları, karar süreçlerinde yeterince söz haklarının olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Hospitals are the service organizations, which play the most important role in the preservation and development of the health of individuals and society. The hospitals, that use the major part of resources, which are allocated for the health sector, have to be operated efficiently and productively. Hospitals must have an efficient administrative and good-working organizational structure to deliver their services efficiently. The basic aim of the hospitals is treatment of patients and injured people. Needs of the patient are based on the twenty-four hours of the day and seven days of the week. The services have been given for 24 hours basis because of the emergent and non-refusable nature of the services required by some patients who apply to the hospital, and the fact that some patients need to be kept under the care consistently. Managers responsible for the administrative services have become playing very important role within this time period because of the fact that the scope of the services provided are limited and the less number of employees work comparing the daytime. The general aim of this research is to determine the current situation in relation to characteristics of managers carrying out the administrative services, problems they face, work processes and structural features of the Turkish hospitals during out of work time and it is also aimed to make suggestions to form more effective management and organization structure. The field survey is performed in Ankara Teaching and Research Hospital of Ministry of Health, SSK Ankara Teaching Hospital and Hacettepe University Hospitals in Ankara. The survey is responded by totally 135 night managers, which include 73 men and 62 women. SPSS program was used to analyze the data. This study shows that hospital top managements have not been given sufficient importance to the administrative services out of work hours and managersIV who have undertaken these tasks. This study reveals that managers do not have appropriate education and considerable say on decision-making processes.