1980 sonrası yeni sağın hegemonya mücadelesi: Özal liderliğinde Anavatan Partisi
The hegemony struggle of new right after 1980: The Motherland Party under the leadership of Özal
  1. Tez No: 160012
  2. Yazar: BETÜL DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÖZMAN ERKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 425
Özet
ÖZET DUMAN, Betül. 1980 Sonrası Yeni Sağın Hegemonya Mücadelesi: Özal Liderliğinde Anavatan Partisi, Doktora Tezi, Ankara, 2005. Bu Tezde, 1980 yılında oluşan organik krizi çözme iddiası ile dünya konjonktüründe Reagan ve Thatcher liderliğinde iktidara gelen yeni sağın, özal liderliğinde cisimlenen hegemonya mücadelesi analiz edilmekte; bu mücadele ekonomik temeli önceleyen analizler ile devlet merkezli analizler göz ardı edilmeden, hem söylem hem de politika alanı kuşatılarak ve geleneksel merkez sağdan 'yeni' olan yönleri ayrıştırılarak ortaya konulmaktadır. Tezin temel argümanı; 1980 Darbesi ile sağa kaydırılan siyasal merkezin üzerinde yükselen özal liderliğindeki Anavatan Partisi'nin, sola ve Kemalizm'e karşı hegemonya mücadelesi verdiğidir. Neo-Gramsci'gil bir kavramsal çerçeve kullanılarak bu sürecin hegemonya bağlamında tahlili, yeni sağ siyasetin toplumla kurduğu rıza (popüler rıza) ilişkisini, 'siyasal (iktidar)' kadar 'kültürel (ideoloji)' olanı da kapsayarak anlamak bakımından tercih edilmiştir. Tezde, bu kapsamda, özal liderliğinin sola ve Kemalizm'e karşı yürüttüğü mücadelenin, popülizmi tek ekiemieyici ilke olarak benimsemeyerek, gerek yeni bir iktidar geometrisi kurmak gerekse Kemalizm'in“halkçılık”,“devletçilik”,“korporatist toplum tahayyülü”,“modernleşme”ve“milliyetçilik”eksenlerinde oluşturduğu antagonizmaları kendi projesine eklemleyerek,“yeni bir ulusal- popüler tahayyülü”oluşturmak hedefiyle hegemonya mücadelesi olduğu gösterilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca, bu hegemonya mücadelesinin ne ölçüde başarılı olduğuna dair değerlendirme sunulmaktadır. Anahtar Sözcükler Anavatan Partisi (ANAP), Yeni Sağ, Hegemonya, İdeoloji/söylem, Entelektüel, Organik Kriz, Eklemlenme, Antagonizma, Popülizm, Refah devleti/sosyal devlet, Kemalizm, Liberalizm, Muhafazakârlık.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT DUMAN, Betül. The Hegemony Struggle of New Right After 1980: The Motherland Party Under the Leadership of özal, PhD thesis, Ankara, 2005. In this thesis, the hegemony struggle of new right, coming to power by the leadership of Reagan and Thatcher in the world and under the leadership of özal in Turkey, claiming to overcome the organic crisis which occurred in 1980's political agenda, is analyzed and without ignoring the economic and state centered approaches, this struggle is handled through examining the discourse and policy aspects and also decomposing the parts that are 'new' from traditional centre-right. The main claim of this thesis is that Motherland Party under the leadership of özal, rises on the political center which was shifted to the right by the 1980 military strike, aims to realize a hegemonic struggle against left and Kemalism. The Neo- Gramscian theoretical framework is preferred in the analysis of this process in order to understand the consent relations between the new-right policies and society including not only the political (power) relations but also the cultural (ideological) ones. The thesis, with the assumption that the struggle of özal's leadership against left and Kemalism does not limit itself to the populism as the only principle of articulation, is tried to figure out that the leadership of özal brings about a hegemony struggle which aims either to establish a new power structure or to form“a new national-popular imagination”by articulating the antagonisms that were formed on the 'populism', 'statism', 'corporatist society imagination', 'modernization' and 'nationalism' axis of Kemalism. Besides, the evaluation regarding to what extent özal's hegemony struggle is successful is presented. Key Words Motherland Party (MP), New Right, Hegemony, Ideology/discourse, Intellectual, Organic Crises, Articulation, Antagonism, Populism, Welfare State/social state, Kemalism, Liberalism, Conservatism.